banner461

Yazılım Üreten İşletmelere Sanayi Siciline Kayıt Dönemi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Nevşehir İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmelerin de 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununu kapsamına alındığı ve sanayi siciline kayıtlarının yapılacağı açıklandı.

banner15
Yazılım Üreten İşletmelere Sanayi Siciline Kayıt Dönemi
03 Ağustos 2017 Perşembe 18:06

banner517
banner134
Nevşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Seyfullah Duran, , sanayi işletmelerini ilgilendiren basın açıklamasında bulundu. “7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un 1 Temmuz 2017 tarihli ve 30111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Duran, kanun ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun bazı maddelerinde değişiklik yapıldığını, geçici maddeler eklendiğinin altını çizdi.
Duran yerli malı kullanımına ilişkin yeni düzenlemelerin de yapıldığını vurguladı. Duran, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmelerin de 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındığını ve sanayi siciline kayıtlarının yapılacağını açıkladı.

Nevşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Seyfullah Duran, açıklamasında şöyle dedi:
“Sanayi işletmeleri üretim faaliyetine başlamadan önce sanayi siciline ön kayıt olmak zorundadır. Sanayi işletmelerine iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenebilmesi için sanayi siciline kaydolduğuna dair yazı, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı veren idareler tarafından aranacaktır. Sanayi siciline kaydı olmadığı tespit edilen işletmelerin kayıt olmalarının sağlanmasının önü açılmıştır. Bu çerçevede işletmelerin sanayi siciline kayıtlarının olup olmadığı yerinde tespit edilecektir. Kamu alımlarında orta ve yüksek teknolojili yerli malı ürün teklif eden istekliler ile yazılım ürünü teklif eden istekliler lehine yüzde 15 oranında fiyat avantajı sağlanması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca yapım işlerinde kullanılacak makine, malzeme ve ekipman ile yazılımın tamamının veya belli bir kısmının yerli malı olması şartı getirilebilecektir. Sanayi siciline kayıt olmamış işletmelere herhangi bir para cezasına maruz kalmadan 01 Temmuz 2018 tarihine kadar kayıt olma imkanı getirilmiş olup, bu tarihe kadar kayıt olmayanlara idari para cezası uygulanacaktır.”

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.