banner461

3 aşamalı kademeli normalleşme takvimi başlıyor!...

Tam kapanma sonrası 3 aşamalı kademeli normalleşme başlıyor! Hangi kısıtlamalar kalkacak? İşte, ayrıntılar...

banner15
3 aşamalı kademeli normalleşme takvimi başlıyor!...
14 Mayıs 2021 Cuma 22:16

banner517
banner134

29 Nisan'da başlayan tam kapanma uygulaması 17 Mayıs Pazartesi sabahı saat: 05.00'te sona erecek. 

Kabine toplantısıda aynı gün 17 Mayıs Pazartesi akşam gerçekleşecek ve yeni dönem başlayacak. Kademeli normalleşme adımlarının atılacağı toplantı öncesi detaylar merak ediliyor.

A Haber'de yayınlanan habere göre; kafeler ve restoranlar dış mekan, müşteri sınırı ve saat ayarı ile açılacak. Düğünler Temmuz ayına kalacak, sokak kısıtlamaları saat düzenlemesi ile sürecek. Pazar günü ise tüm gün sokağa çıkma yasağı olacak.

RESTORANLARA KAFELERE VE LOKANTALARA MÜŞTERİ SAYISI, DIŞ MEKAN VE SAAT AYARI GELİYOR

Kafe ve restoranlar koronavirüs kısıtlamalarından en fazla etkilenen işletmeler olarak biliniyor. Milyonlarca kişinin geçimini sağladığı alan ile ilgili adım atılacak. Bu işletmeler ilk olarak saat 20.00'ye kadar hizmet verecek. Öncelikle dış mekanların açılması gündemde. Açık alanlarda sosyal mesafe şartlarına uyarak yüzde 50 müşteri kapasitesi ile açılma olacak.

Dış mekanı olmayan kıraathane, lokal vb. yerlere ise kapılarının önüne masa sandalye atmaları konusunda esneklik gösterilecek.

Haziran ayı içinde vaka sayısına göre saat sınırlaması 22.00'ye kadar çıkarılacak. Temmuz ayından itibaren yine vaka durumuna göre 23.45'e kadar kafeler hizmet verecek.

CNN Türk'ün kulis haberine göre; bu sene okullar açılmayacak, uzaktan eğitim devam edecek. Her şey yolunda giderse okulların en erken Eylül, Ekim döneminde eğitime başlaması bekleniyor.

Söz konusu plan şöyle:

İLK AŞAMA

17 Mayıs Pazartesi: sonrası uygulanacak planlamada ilk etapta kafeler, restoranlar ve lokantalar saat 20.00'a kadar açılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması artık 19.00'da değil eskisi gibi 21.00'den sonra olacak.

Cumartesi günleri ise sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak. İlk etapta sokağa çıkma kısıtlamasının pazar günü sürmesi bekleniyor.

İKİNCİ AŞAMA

31 Mayıs Pazartesi: Planlamanın ikinci aşamasındaki belirlenen tarih ise 31 Mayıs. İkinci aşama adımlarının bu tarihte başlaması bekleniyor. Bu dönemde kafe, restoran, lokanta gibi iş yerleri 22.00'de kapanmaya başlanacak ancak kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranla kullanıma açık olacak.

Daha küçük işletmeler, kahvehane ve çay ocağı gibi yerler için valilik üzerinden izin çıkarılacak. Örnek olarak "kapınızın önüne masa atarak çalışın" denilebilecek. Bu dönem pazar günü de sokağa çıkma kısıtlaması da olmayacak.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Temmuz: Üçüncü aşama için işaret edilen tarih temmuz ayı, hayat neredeyse normale dönecek. Düğünler belirli kısıtlamalarla yapılabilecek. Kafe ve restoran gibi yerler ise 23.45'e kadar açık olacak ama yine de kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranda kullanılabilecek.

Nargileciler ve gece kulüplerinin ise açılması beklenmiyor. 

(HABER MERKEZİ)


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.