banner461

DSİ Nevşehir’e Son 19 Yılda 45 Adet Tesis Kazandırdı

DSİ Genel Müdürü Yıldız, ’Nevşehir’e Son 19 Yılda 45 Adet Tesis Kazandırdık’

banner15
DSİ Nevşehir’e Son 19 Yılda 45 Adet Tesis Kazandırdı
25 Mart 2022 Cuma 11:08

banner517
banner134

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Nevşehir ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunanDSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “Nevşehir’imize son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Nevşehir’in münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.‘dedi.

Nevşehir’in Sulama Projeleri Dikkat Çekiyor

Nevşehir’de yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yıldaNevşehir’deinşa edilen11 sulama tesisi ile 38 bin 790dekarzirai arazi sulamaya açıldı.Böylece Nevşehir’de topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 19Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

22 Bin 300 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Nevşehir’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 2 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 2 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 22 bin 300 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Nevşehir zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

Nevşehir’imize 3 Baraj ve 2 Gölet Kazandırdık

İç Anadolu ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Nevşehir’de ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente45 adet Tesis ile325 Milyon 962 Bin TLyatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Nevşehir’de son 19 yılda 3baraj ve 2 gölet inşa ettik.

Nevşehir’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Yıldız; “Ayrıca; Nevşehir İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 17 adet taşkın koruma tesisi ile 18yerleşim yeri ve1.200dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 2 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Nevşehir’de 1 adet iş tamamlanarak toplam 170 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Nevşehir ilinde 6 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Nevşehir’nin Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor

Nevşehir’de son 19 yılda 7 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisiişletmeye alınarak yıllık 358 milyonkilowatt saat enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 87.29 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize katkı sunuyoruz. ’dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.