banner461

Emekli olmak isteyip de prim borcu olanlara kredi fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) kamu bankaları ile yaptığı protokol ile sigortalılara kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkanı getirildi. Yapılan protokol ile Nevşehir'de emeklilik bekleyenlere hizmet vermek için Halk Bankası SGK İl Müdürlüğü binasında stand açtı.

banner15
Emekli olmak isteyip de prim borcu olanlara kredi fırsatı
13 Ocak 2021 Çarşamba 13:05

banner143
banner134

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) kamu bankaları ile yaptığı protokol ile sigortalılara kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkanı getirildi.

Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalanmasının ardından, Halk Bankası Nevşehir Şubesi İki kurum arasında vatandaşların sıkıntı yaşamaması ve kolaylık olması için Nevşehir SGK İl Müdürlüğünde stand açtı.

Halk Bankası Nevşehir Şubesi SGK İl Binasında Açtığı Standında Emeklilik İçin Kredi Başvurularını Kabul Ediyor.

Halk Bankası Nevşehir Şubesi Müdiresi Arzu Şanlı yaptığı açıklamasında;" 5510 sayılı kanun 4A ve 4B kapsamında bulunan emeklilik yaşlılık aylığına hak kazanmış ancak birikmiş borçları nedeniyle Bağ-kur'dan emeklilik maaşı bağlanamayan kişilerin borçlarını ödemeleri ve bu sayede emekliliği hak kazanabilmeleri için kredi kullanımına başlamış bulunuyoruz. Emekli olacaklara yardımcı olmak amacıyla Nevşehir SGK İl binasında stant açarak Kredi başvurularını sonuçlandırmakdayız. Bu sayede işlemlerin daha hızlı yapılması sağlanmış olacağız. Ayrıca bu hizmeti sunmamız da bizlere destek olan Nevşehir SGK İl Müdürümüz Sayın Mehmet Baltacı'ya da teşekkür ederiz." dedi.

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı, ‘’Sigortalılarımıza Bankalarla yapılan protokol ile yapılandırılan borcun banka kredisi ile ödenerek, emeklilik imkânı sunulacaktır. Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.’’ dedi.

İl Müdürü Baltacı; Sigortalıların, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerini belirtti.

Baltacı, bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalıların, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapmaları gerektiğini ve Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlükleri tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazısı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri bankaya müracaat edebileceklerini ifade etti.

İl Müdürü Baltacı, "Kredi iş birliği protokolü kapsamında, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda;

  • 4b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, faydalanabilecektir’’ dedi.

Yapılandırma Süresi Uzatıldı

İl Müdürü Mehmet Baltacı, 7256 sayılı Yapılandırma Kanunun süresinin uzatıldığını hatırlatarak; ’30 Aralık 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 tarihinden 1 Şubat 2021 tarihine, İlk taksitin son ödeme tarihi ise 28 Şubat 2021 tarihinden 31 Mart 2021 tarihine uzatılmıştır.’’ dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.