banner461

Esnafa destek paketinden kimler yararlanacak? Pınarbaşı açıkladı...

Nevşehirli esnafların beklediği, 'Esnaf ve Sanatkâr İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Karar' Resmî Gazete’de yayımlandı. Peki, Esnafa destek paketinden kimler yararlanacak? Hangi destekler var?

banner15
Esnafa destek paketinden kimler yararlanacak? Pınarbaşı açıkladı...
24 Aralık 2020 Perşembe 10:25

banner143
banner134

Esnafa destek paketinden kimler yararlanacak? Hangi destekler var? Ne kadar sürecek? Başvuru nasıl yapılır? Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Pınarbaşı açıkladı.

Başkan Pınarbaşı; "Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Karar' ın yürürlüğe konulması hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Hayırlı olsun." dedi.

Soru: Kimler yararlanacak?

1- Faaliyet konusuna bakılmaksızın ticari kazançları Basit usulde vergilendirilenlerin tamamı,

2- Ticaret Bakanlığınca Kovid-19'dan olumsuz etkilendiği gerekçesiyle belirlenecek sektörlerde faaliyet gösteren (Bakanlık tarafından destek verilecek Nace bazında faaliyet alanı ilan edilecek) esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler,

3- Vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar(sadece bunlarda esnaf siciline kaydı olanlar).

Soru: Ne kadar destek verilecek?

Ocak, Şubat ve Mart ayları için 1000 er TL olmak üzere toplamda 3000 TL hibe verilecek.

Buna ilave olarak, işyerleri kira olanlar için Büyükşehir için 750 TL, diğerleri için 500 TL kira desteği verilecek. Yani Büyükşehir için işyeri kira olan bir işletme sahibi toplamda aylık 1750 TL destek alacak.

Soru: Hangi tarih esas alınacak?

14.12.2020 tarihinde vergi mükellefi olunması gerekmekte. Yani bu tarihten sonra faaliyete başlayanlar bu destekten yararlanamaz.

Soru: Başvurular ne zamam başlayacak?

Bakanlıkça uygulama usul ve esasları belirlendikten sonra başvurular başlayacak. Yani tahminim bu ay içinde başvuruların alınmasını bekliyorum.

Soru: Nereye başvurulacak?

Teknik çalışmalar bittikten sonra e-devlet üzerinden olmasını bekliyorum.

Tekrardan hayırlı olmasını diliyorum. Bu desteğin 6Milyar TL olması öngörülmektedir. Devletimiz tüm zor şartlarda en azından esnafın yanında olmak adına gerekli çalışmaları yürütüyor.

Allah Devletimize ve Milletimize zeval vermesin.

Resmi yazıya ulaşmak için tıklayınız.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.