banner461

Kapadokya'da yaklaşık 200 yeraltı şehri ve 400 kilise var

Türkiye'nin peribacaları ile ünlü, önemli kültür merkezlerinden olan Kapadokya, 92 sit alanı içinde yaklaşık 400 kilise ve şapelleriyle Hristiyan turistlerin ilgisini çekiyor.

banner15
Kapadokya'da yaklaşık 200 yeraltı şehri ve 400 kilise var
21 Kasım 2022 Pazartesi 23:14

banner134

Türkiye'nin peribacaları ile ünlü, önemli kültür merkezlerinden olan Kapadokya, 92 sit alanı içinde yaklaşık 400 kilise ve şapelleriyle Hristiyan turistlerin ilgisini çekiyor.
 

Edinilen bilgilere göre, Nevşehir Kapadokya bölgesinde yaklaşık 400 kilise ve şapel, geçmişte ibadet ve barınma merkezi olarak kullanıldığı bilinen 200'e yakın yeraltı şehri bulunuyor.

Kilise ve şapel, yer altı şehirlerinin birçoğu, Kapadokya Kültür Envanteri kapsamında 71 Arkeolojik, 12 Kentsel, 9 Doğal olmak üzere 92 sit alanı içinde yer alıyor. Yer altı şehirlerinden ise Derinkuyu, Kaymaklı, Mazı, Özkonak ve Tatlarin, Özlüce ve Göynük yeraltı şehirleri turizme açık. Kapadokya Bölgesinde aynı zamanda 206 Anıt ve 631 Sivil Mimarlık örneği bulunuyor. Peribacalan, yeraltı şehirleri, kiliseler, ören yerleriyle yılda ortalama 1.5-2 milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bölge, hisarlar, Selçuklulardan kalma Nevşehir Kalesi, Avanos Sarıhan Kervansarayı, Nevşehir Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Kurşunlu cami, Hacıbektaş Külliyesi, Gülşehir Karavezir Külliyesi gibi Türk-İslam eserleri, Osmanlı ve Selçuklu Dönemi yapıları ile de ülke turizminde önemli yer tutuyor. Bölgede, peribacalan, kilise ve şapellerin yoğunlukta olduğu, 1985 yılında UNESCO tarafından bütünüyle Dünya Kültür Mirası kapsamına dahil edilen Nevşehir'in merkeze bağlı Göreme beldesi, turistlerin en çok ilgi gösterdiği turistik merkezler arasında ilk sırada bulunuyor.

İşte Kapadokya bölgesinde bulunan kiliselerden bazıarı;

Kapadokya Kiliseleri Genel ağırlıklı olarak Nevşehir ilimize bağlı olan Ürgüp ve Avanos ilçeleri ile Göreme, Uçhisar beldelerinde bulunan bu kiliselerin isimlerini yayınlıyoruz.

KAPADOKYA KİLİSELERİ:

Durmuş Kadir Kilisesi Yusuf Koç Kilisesi El Nazar Kilisesi Saklı Kilise Meryem Ana Kilisesi Kılıçlar Kilisesi Göreme Açık Hava Müzesi Göreme Kilise Mimarisi Tokalı Kilise Rahibeler ve Rahipler Manastırı Aziz Basil Şapeli Elmalı Kilise Azize Barbara Şapeli Yılanlı (Aziz Onuphrius) Kilise Kiler/Mutfak/Yemekhane Karanlık Kilise Azize Catherine Şapeli Çarıklı Kilise Çavuşin Kilisesi Balıklı ve Üzümlü Kilise Paşabağları ve Aziz Simeon Hücresi Aziz Theodore (Tağar) Kilisesi Pancarlık Kilisesi Üzümlü Kilise Aziz Basil Şapeli Tatlarin Kilisesi Aziz Jean (Karşı) Kilisesi Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi Ağaçaltı Kilisesi Kokar Kilise Yılanlı Kilise Soğanlı Vadisi Karabaş Kilisesi Kubbeli Kilise Azize Barbara (Tahtalı) Kilisesi
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.