banner461

Kedi ve köpek sahipleri dikkat! Son tarih 31 Aralık

Nevşehir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Tekin Keçeci, Kedi, Köpek ve Gelinciklerin kimliklendirilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

banner15
Kedi ve köpek sahipleri dikkat! Son tarih 31 Aralık
09 Aralık 2022 Cuma 15:50

banner134

Nevşehir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Tekin Keçeci, Kedi, Köpek ve Gelinciklerin kimliklendirilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada Başkan Keçeci; “Evlerinde, bahçelerinde, özel mülklerinin sınırları içinde kedi ve köpekleri ile birlikte yaşayan vatandaşlarımızın onları kimliklendirmesi için son tarih 31 Aralık 2022'dir.

Hayvanları Koruma Kanununda Ev hayvanı; Gerçek veya tüzel kişiler tarafından özellikle evde, iş yerlerinde ya da arazisinde özel ilgi ve refakat amacıyla muhafaza edilen, bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen her türlü hayvan olarak tanımlanmıştır. Bu kapsamda kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmakla yükümlüdür. Bugüne kadar ev hayvanlarını kayıt altına aldırmamış olanlar için yasada son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiştir. 
 

Ev hayvanının kayıt altında olması hem hayvanların haklarının korunması açısından hem de sokak hayvanlarının artışını önlemek için çok önemlidir. Hayvanların kayıt altına alınması sayesinde hayvanların haklarının korunması ve sokağa terk edilme oranlarının düşmesi hedeflenmektedir.
 

31 Aralık 2022 tarihine kadar ev hayvanını mikroçiple kayıt altına aldırmayan kişilere 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince hayvan başına idari para cezası uygulanacaktır.

Kedi ve köpek sahibi vatandaşlarımızın sahibi oldukları hayvanların kimliklendirilmesi amacıyla Serbest Veteriner Hekimlere 31 Aralık 2022 tarihine kadar başvurması gerekmektedir.” Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.