banner461

Nevşehir'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

Nevşehir’de dünya Kadınlar Günü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

banner15
Nevşehir'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı
08 Mart 2017 Çarşamba 11:29

banner517
banner134
Nevşehir’de dünya Kadınlar Günü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.
Etkinliğin açılışında konuşan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(NÜKÇAM) Müdürü Leyla Kahraman, tüm çaba ve gayretleriyle her insanın doğuştan sahip oldukları hakları elde etme mücadelesi yürüttüklerini belirtti.
Konuşmasında dünya genelinde yapılan çeşitli araştırmalardan örnekler veren Kahraman, kadınlara yönelik aile içi şiddetin  Türkiye genelinde oldukça yüksek düzeyde seyir etmesinin  en temel sorunlar içerisinde yerini koruduğuna dikkat çekti. Kahraman  şöyle konuştu: “ Erkek-kadın her insanın doğuştan sahip olduğu hakları elde etmeye çalışıyoruz. Bu mücadeleye katkı veren tüm kadınlara ve erkeklere minnettarız.Bizler, bugün onların kazanımların üzerinde yükselmekteyiz, her alanda da toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayana kadar da bu mücadelemiz devam edecektir. “ dedi.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’ da , 21. Yüzyılda halen kadın-erkek eşitliğinin sağlanamamış olmasının üzüntü verici bir gelişme olduğunu vurguladı. 
Kadınların kadın olmaktan kaynaklanan özgül sorunlarının  bulunduğunu asla yadsınamayacağının altını çizen Kılıç: “  Bu bağlamda kadına yüklenen belirli roller nedeni ile günlük yaşamdaki tüm olanaklardan eşit olarak faydalanamadığı bir gerçektir. Bunun yanı sıra kadınların insan olmaktan kaynaklanan kapsamlı ve temel sorunları bulunduğunu da ihmal edemeyiz.  İnsani gelişim ve ihtiyaçlar temelinde kaynaklara erişim birer insan olarak kadınlarımızın temel sorunları arasındadır. “ dedi.
Prof. Dr. Kılıç, kadınların karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümü adına daha çok çaba harcanması gerektiğini dile getirerek, özellikle eğitimin bu yönde önemli olduğunu düşündüklerini söyledi. Kılıç,  üniversitelere de bu yönde önemli görevler düştüğü inancını paylaştı.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de ,kadınların karşı karşıya bulunduğu meselelerin çözümü için hamasi nutuklar atılarak çözüme kavuşamayacağını belirtti.8 Mart Dünya Kadınlar gününün toplumda bir farkındalık oluşturma, yaşanan meselelere karşı duyarlılığın daha da artırılmasına yönelik olduğunu vurgulayan Ünver, Nevşehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik ortaya koydukları çalışmalarla bu yönde önemli gelişmeler sağladıklarını anlattı. Ünver “ Nevşehir Belediyesi olarak geliştirdiğimiz çeşitli projelerle kadınlarımızın toplumdaki saygınlıklarını daha da artırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda yaşadıkları toplumsal anlamdaki sorunları başta olmak üzere, ailevi meselelerinin de çözüme kavuşturulması yönünde çalışmalar yürütüyoruz. Kadın Danışma Merkezimiz ile kadınlarımızın gerek sosyal ve  hukuksal anlamındaki sorunlarına çözümler üretiyoruz. Nevşehir Özel İnsanlar Eğitim Merkezi ile evindeki engelli çocuğuna kol kanat germe adına tüm komşu ve yakınları ile sosyal hayat ilişkisini keserek yaşamaya adeta mahkum olan kadınlarımızın, annelerin artık sosyal hayatın bir parçası olduğunu  ortaya koyuyoruz. Her sabah evlerinden aldığımız özel insanlara kendi becerileri ile topluma kazandırıyoruz. Bu süreçte de engelli çocuğa sahip olan annelerde istedikleri gibi sosyal hayatlarına devam edebiliyorlar. Diğer yanda Nevşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları ve Eğitim Merkezi ile kadınlarımızın mesleki anlamda el becerilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlıyoruz.” dedi.
Ünver, Nevşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilk olacak bir projeye daha imza atmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, Huzur Konağı’nı Nevşehir’e kazandıracaklarını söyledi. Ünver “ Nevşehir toplumu olarak genellikle huzur evlerini kabul etmeyen bir yapıya sahibiz. Genellikle aileler dedelerin ve ninelerin aynı çatı altında yaşadığını mekanlardır. Ancak o evde bulunan annelerinde sosyal yaşama katılmaları gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, ninelerin ve dedelerin akşama kadar istedikleri bir alanda rahat edebileceği Huzur Konağı yapımına önümüzdeki günlerde inşallah başlayacağız. Böylelikle sabah saatlerinde ekiplerimiz tarafından evlerinden alınan ninelerimiz dedelerimiz  Huzur Konağı’nda istedikleri gibi akşama kadar zaman geçirebilecekler. İsterlerse bahçe işleri yapabilecekler, isterlerse kitap okuyacaklar, isterlerse kendi imkanları doğrultusunda spor da yapabilecekler. Böyle bir projeyi şehrimizde hayata geçirmeye çalışıyoruz.” dedi.
Nevşehir Vali Yardımcısı Nurettin Ateş’ de,  1977 yılında BM Genel Kurulu’nda kabul edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün o günden beri çeşitli etkinliklerle Türkiye’de kutlandığını hatırlattı. Ateş, son yıllarda Türkiye’de  kadın haklarının geliştirilmesi yönünde ciddi çabaların ortaya konulduğunu belirterek, bundan sonraki süreçte de kadınların toplum hayatında etkinliğini artırıcı bir çok çalışmanın da yürütüleceğini kaydetti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.