banner461

Nevşehir'de bitki koruma ürünü satış yerlerinde denetim sürüyor

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından İlimiz genelinde faaliyet gösteren 59 Bitki Koruma Ürünü Satışı gerçekleştiren bayilere yönelik denetimler gerçekleştirildi.

banner15
Nevşehir'de bitki koruma ürünü satış yerlerinde denetim sürüyor
24 Mart 2022 Perşembe 19:41

banner517
banner134

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından İlimiz genelinde faaliyet gösteren 59 Bitki Koruma Ürünü Satışı gerçekleştiren bayilere yönelik denetimler gerçekleştirildi. Denetimlerde ruhsatı olmayan son kullanım tarihleri geçmiş, ruhsatı yenilenmeyen Bitki Koruma Ürünlerinin kontrolü yapıldı.

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, denetim faaliyetlerinin önemine vurgu yaparak 2021 yılında 305 denetim gerçekleştiğini söyledi ve açıklamasının devamında “Üreticilerimiz bitki koruma ürünü almadan önce İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizden veya serbest çalışan reçete yazma yetki belgesine sahip Ziraat Mühendislerinden üretici kayıt defterine bitki koruma ürününü yazdırmaları gerekmektedir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığımızca tavsiye edilen, ruhsatlı bitki koruma ürününü önerilen dozda kullanarak, insan sağlığını, toprağımızı, suyumuzu ve çevremizi korumalıdır. Sürdürülebilir bir tarım için, insan ve çevre sağlığı, canlı ve cansız tüm etmenler ile ekosistemin korunması amacıyla, sahte ve ruhsata uygun üretilmeyen bitki koruma ürünlerinin satılmasının önlenmesinde, başta bayi ve üreticilerimizin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Bu nedenle bitki koruma ürünlerinin kare kodlu üretilerek Tarım ve Orman Bakanlığının kurmuş olduğu, Bitki Koruma Ürünleri Kayıt ve Takip Sistemi üzerinden satışının yapılması zorunluluğu getirilmiş ve izlenebilirlik oluşturulmuştur. İzlenebilirlik konusunda başta bayiler ve üreticilerimize ekiplerimiz tarafından denetim ve bilgilendirme çalışmaları yapılmaya devam edecektir” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.