banner461

Nevşehir'de Bu Akşam Mekke'nin Fethi Kutlanacak

​Mekke’nin Fethi bu akşam 81 il ile birlikte Nevşehir'de de çeşitli programlarla idrak edilecek.

banner15
Nevşehir'de Bu Akşam Mekke'nin Fethi Kutlanacak
31 Aralık 2021 Cuma 17:04

banner517
banner134

​Mekke’nin Fethi bu akşam 81 il ile birlikte Nevşehir'de de çeşitli programlarla idrak edilecek.  

Mekke'nin Fethi Kutlu Olsun!!!

Nevşehir Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından ​Mekke’nin Fethi bu akşam saat: 20:00'de Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenecek proğramla idrak edilecek.

Ümmeti Muhammed'in bu mübarek günü anması ve hayırlara vesile olması dileği ile Mekke'nin Fethi kutlu olsun...

Hicretin sekizinci yılında 1 Ocak 630 tarihinde Hz.Muhammed (sav) önderliğindeki Müslüman ordusu 4 koldan Fetih suresi okunarak Mekke’ye girdiler. Fazla bir direnişle karşılaşmayan Müslümanlar doğruca Kabe’ye yöneldiler. Kabe 360 adet puttan temizlendi.

Saygıdeğer Nevşehirliler!

Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir.

İslam peygamberi Hz. Muhammed (SAV), Hicret'in 8. yılı, ramazanın 10. Pazartesi günü 10 bin kişilik bir ordu ile Medine'den çıktı (1 Ocak 630).

20 Ramazan'da (11 Ocak 630) Hz. Muhammed (SAV) ordusunu 4 kola ayırdı ve ordusuna şu emri verdi:

"Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz."

Hz. Muhammed (SAV) hareket emri verdi ve Fetih Suresi'ni okuyarak Mekke'ye girdi. 3 kol herhangi bir direnişle karşılaşmazken Halid bin Velid'in komutasındaki 4. kol, İkrime bin Ebu Cehil önderliğindeki küçük bir saldırıyı geri püskürttü.

Hz. Muhammed (SAV), Mekke'ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan'a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içerisinde 360 put bulunan Kâbe'ye yöneldi. İsra Suresi'nin 81. ayetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kabe'yi tavaf etti.

Bu duygu ve düşüncelerimizle Mekke'nin Fethi'nin (11 Ocak 630) 1391. Yıldönümü  kutlu olsun. 

Saygılarımızla...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.