banner461

Nevşehir'de eski Yimpaş binası icradan satılığa çıkarıldı

Nevşehir Merkez'de 1.082 m² yüzölçümlü betonarme karkas bina icradan satılıktır

banner15
Nevşehir'de eski Yimpaş binası icradan satılığa çıkarıldı
15 Mart 2022 Salı 00:02

banner517
banner134

Nevşehir Eski Yimpaş Binası iken bir zamanlar Kiler mağazasına kiraya verilerek işletilen Nevşehir merkez Aksaray caddesi köprübaşı mevkiinde bulunan 1.082 m² yüzölçümlü betonarme karkas bina 13/04/2022 günü saat 14:00 - 14:05 arasında satışa çıkarılıyor.

T.C. NEVŞEHİR İCRA DAİRESİ

2019/1843 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri Nevşehir İli Merkez İlçesi Kapucubaşı Mahallesi 455 ada 3 parselde kayıtlı, 1.082,31 m2 yüzölçümlü "Betonarme Karkas Bina" nitelikli taşınmazın tam hissesi satışa konudur.

Kesinleşen Nevşehir İcra Hukuk Mahkemesi 2020/235 Esas sayılı dosyasından yapılan 01/09/2021 keşif tarihli bilirkişi raporu şu şekildedir: "Taşınmaz, yürürlükteki Uygulama İmar planında T1 Alan"'nda yer almaktadır. (T1 Notasyonlu Alanlar: Bu alanlarda, iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, alışveriş merkezleri, otel ve diğer konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi sosyal ve kültürel tesisler, lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, yönetim binaları, banka finans kurumları, spor tesisleri gibi ticaret ve hizmetler sektörüne ilişkin yapılar yer alabilir) kalmakta olup, yapılaşma şartları bitişik nizam 5 kata kadar müsaadeli şeklindedir.

Taşınmaz, Kapucuoğlu Mahallesi (eski Bekdik Mah.) sınırlarında Aksaray Caddesi üzerindedir. Taşınmaz kavşağına yaklaşık 80 mt. mesafede olup, taşınmazın batısında Nevşehir Belediyesi Kapalı Pazar Yeri, üst kısmında ise Vakıfbank bulunmaktadır.

Taşınmaz merkezi bir konumda olup, çevresinin yapılaşması tamamlanmıştır. Çevresinde iş yerleri ağırlıktadır.

Taşınmaza ait Nevşehir Belediye Başkanlığınca düzenlenmiş 15.10.1997 tarih ve 134 belge nolu toplam 7.237,00 M2 inşaata ait Yapı Kullanma İzin Belgesi mevcuttur. Taşınmaz üzerinde, 2 bodrum kat, zemin kat ve normal 1.,2.,3. ve 4. katlardan oluşan bir yapı bulunmaktadır.

Yapı geçmişle alışveriş merkezi, market, restaurant kısımlarından oluşan bir komplekstir.

Keşif günü tarihi itibari ile binada herhangi bir ticari faaliyetin bulunmadığı ve boş olduğu tespit edilmiştir.

Özellikle bodrum katta bulunan elektrik ve mekanik tesisat ile yapı içerisindeki asansör sistemi ilişkin imalatların oldukça hasar gördüğü, mevcut durum itibari ile kullanılamaz hale geldiği gözlemlenmiştir.

Taşınmazda bulunan 2 bodrum kattan -2 bodrum katta soğuk hava depoları, elektrik pano odası, sığınak ve garaj gibi bölümler bulunmaktadır. -1 bodrum katla garaj, depo gibi bölümler mevcuttur. Zemin kat ve normal katlar arasında galeri boşluğu mevcut olup, alışveriş merkezi olarak inşa edilmiştir. Z

emin kaplamaları mermer döşeme, duvarlar sıvalı ve boyalıdır. Tavanlar bir kısım asma tavan, bir kısım döşeme üzeri sıva ve boyadır.

En üst katta restaurant olarak hizmet veren bir kısım olup, bu kısımda restaurantın mutfağı, açık teras kısmı gibi bölümler mevcuttur. Binanın inşaat imalatlarında genel itibari ile yaşından dolayı olan yıpranmalar bulunduğu, kullanılabilir olmakla birlikte elektrik ve asansör sistemi ve diğer mekanik tesisat imalatlarının hasar gördüğü gözlemlenmiştir.
Yüzölçümü 1.082,31 m2
İmar Durumu Nevşehir Belediyesi İmar Sınırları İçerisindedir
Kıymeti 17.573.275,50 TL
KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler Bulunmamaktadır
1. Satış Günü 13/04/2022 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü 10/05/2022 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri : ADLİYE SATIŞ ODASI - Nevşehir Adliyesi 20 Temmuz Mahallesi Mustafa
Parmaksız Caddesi No:37 MERKEZ / NEVŞEHİR
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/1843 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.07/03/2022

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.