banner461

Nevşehir'de milyonlarca yıllık fosiller gün yüzüne çıkarılıyor

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Türkiye’nin önemli omurgalı fosil lokalitelerinden biri olarak gösterilen Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Yeniyaylacık köyünde bulunan fosil kazısı çalışmalarını ziyaret etti.

banner15
Nevşehir'de milyonlarca yıllık fosiller gün yüzüne çıkarılıyor
01 Eylül 2022 Perşembe 23:32

banner517
banner134

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cesur Pehlevan tarafından gerçekleştirilen ‘Yeniyaylacık  köyünde devam eden fosil kazı çalışması alanında incelemelerde bulundu.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Yeniyaylacık köyü bölgesinde konut alanı için başlatılan çalışmalar sırasında fark edilen ve milyonlarca yıl öncesine dayandığı belirtilen fosil kazı çalışması alanında incelemelerde bulunan Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, NEVÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cesur Pehlevan’dan yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Süreç ile ilgili bilgi alan Vali Becel ve NEVÜ Rektörü Aktekin, uzman arkeologlar eşiliğinde bir kazı çalışmasına da eşlik etti.

Üç toynaklı attan domuza, zürafalardan, gergedanlara ve fillere kadar pek çok hayvan fosilinin varlığının tespit edildiği kazı çalışmaları sürecinde farklı canlıların fosillerine de ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Yaklaşık 7-8 milyon yıllık bir geçmişe sahip Yeniyaylacık Fosil Lokalitesi coğrafi konumu, jeolojik özellikleri ve içerdiği zengin ve çeşitli fosil varlığı sayesinde Anadolu’nun stratejik önemini ortaya çıkarma konusunda belirleyici olacak ve Anadolu’nun paleocoğrafik öyküsünün aydınlatılmasında önemli katkılar sağlaması bekleniyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.