banner461

Nevşehir'de pazar yerleri 8 ve 15 Mayıs tarihlerinde açık olacak

Nevşehir Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 2021/27 nolu yeni kararını açıkladı. İşte halk pazarlarıyla ilgili karar...

banner15
Nevşehir'de pazar yerleri 8 ve 15 Mayıs tarihlerinde açık olacak
06 Mayıs 2021 Perşembe 14:08

banner517
banner134

İçişleri Bakanlığı'nın 81 İl Valiliğine gönderdiği “Pazar Yerleri” konulu genelgesine göre, Nevşehir pazarı cumartesi günleri 10 ile 17 saatleri arasında kurulacak.

Nevşehir'de Pazar yerleri hakkında detaylar bu toplantıda görüşüldü...

Tam kapanma döneminde pazar yerlerinin durumunun değerlendirildiği toplantı Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel başkanlığında gerçekleştirildi. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt, Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen de katıldı.

Nevşehir'de pazar yerleri 8 ve 15 Mayıs tarihlerinde açık olacak

İçişleri Bakanlığı'nın 81 İl Valiliğine gönderdiği “Pazar Yerleri” konulu genelgesine göre, Nevşehir pazarı cumartesi günleri 10 ile 17 saatleri arasında kurulacak.

Nevşehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu pazar yerleriyle ilgili bugün karar aldı.

İşte alınan o kararlar;

 • Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.
   
 • Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.
   
 • Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.
   
 • Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
   
 • Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
   
 • Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek. 
   
 • Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak. 
   
 • İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.
   
 • Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olmasına karar verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.