banner461

Nevşehir'de Süne Sürvey Çalışmaları Başladı

Nevşehir'de il genelinde Köy/Belde/Mahallede SÜNE mücadelesi kıymetlendirme sürvey çalışmaları 13 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlamıştır.

banner15
Nevşehir'de Süne Sürvey Çalışmaları Başladı
14 Mayıs 2022 Cumartesi 11:32

banner517
banner134

SÜNE hububatın en önemli zararlısıdır. Özellikle buğdayların başaklarında yaptığı emgi zararı ile verimde ve kalitede azalmaya neden olmaktadır. Zarar gören daneler tohumluk olarak kullanılamayacağı gibi hamur olma özelliğini de kaybetmektedir.

Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Koordinatörlüğünde, İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerimizce, Süne Mücadelesi çalışmalarında 2022 üretim yılı için 1 kontrol, 12 sürvey ekibi olmak üzere toplam 13 ekip kurulmuş ve ekiplerde 41 Teknik eleman görevlendirilmiştir.

İlimiz genelinde Köy/Belde/Mahallede SÜNE mücadelesi kıymetlendirme sürvey çalışmaları 13 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlamıştır.

Nevşehir'de süne mücadelesi ile ilgili teknik çalışmalar Müdürlüğümüz tarafından yapılmakta ve zararlının yoğun (mücadele eşiği üzerinde) olduğu alanlar mücadelede görev alan ekipler tarafından belirlenerek ilaçlanacak sahalar üreticilere duyurulmaktadır.

Süne zararlısı ile mücadelede üreticilerin Müdürlüğümüzün duyurularına göre hareket etmeleri, gereksiz ilaçlamalardan kaçınmaları hem bizim için faydalı olan canlıların doğada yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayacak hem de çevrenin kirlenmesini önleyecektir. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.