banner461

Nevşehir'de Yüksek Binalar Güvenli mi?

Nevşehir kent merkezinde bulunan yüksek katlı binalar silueti bozuyor!

banner15
Nevşehir'de Yüksek Binalar Güvenli mi?
13 Mart 2021 Cumartesi 19:04

banner517
banner134

Nevşehir il merkezinde son yıllarda sayıları artan yüksek katlı binalarla ilgili vatandaşların kafasında oluşan sorular cevap bekliyor.     

Nevşehir kent merkezinde inşa edilen yüksek katlı binalar, görenlerin dikkatini çekiyor. Öyleki bazı vatandaşların şikayetlerine konu olan bu binalar Nevşehir'de kentin dört bir yanından görülüyor. 

Küçük Şehrin Büyük Binaları

Nevşehirli vatandaşlar, artık dikey mimariye dur denmesi ilimiz ve bölgenin tarihi dokusunun korunması için belediyeye ve yetkililere çağrıda bulundu.

Yüksek katlı binaların şehrin siluetini ve kimliğini bozduğuna dair kanaatlerini dile getiren çok sayıda vatandaş, tarihi Kalesi, Külliyesi, camileri, kiliseleri ile tarih ve kültür şehri ismiyle anılan Anadolunun kadim kenti Nevşehir'in, mimarisi ve estetiği açısından kimliğine uygun olmayan binaların sayılarındaki artışın endişe verici olduğunu dile getiriyorlar.

“Nevşehirli Vatandaşın cevap beklediği sorular”

Söz konusu binaların ortaya çıkardığı farklı görüntülerin dışında vatandaşların cevabını beklediği bazı sorular şöyle:

-Nevşehir'de aşırı bir nüfus yoğunluğu yaşanmazken ve konut yapımı için arazi sorunu yokken neden yüksek katlı binalar yapılıyor?

– Bu tür yapılaşmaya Nevşehir'de ihtiyaç var mıdır?

-Benzer yapılara müsaade edilirken hangi mantıklı gerekçe ortaya konuluyor?

-Yüksek katlı binaların şehre kazandırdığı fayda nedir?

-Yüksek katlı binalarda otomatik yangın söndürme sistemi bulunuyor mu?

-Üst katlarda herhangi bir yangın yaşanacak olursa, sağlıklı bir şekilde müdahale edilebilecek mi?

-Dördüncü derece deprem kuşağında bulunan Nevşehir'de yüksek katlı binalar depreme karşı güvenli mi?

-Yüksek katlı bina sayıları artacak mı? gibi soruların cevapları vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

“ÇOK KATLI VE ÇARPIK YAPILAŞMAYA KARŞIYIZ” 

Kentin göbeğinde bulunan gökdelen tarzı binalar bir yana, Göre yolu üzerinde gezinti yapan Nevşehirli vatandaşlar, yüksek katlı binalar nedeniyle kentin silüetinin bozulduğunu, durumun hukuka uygun olsa bile mantığa aykırı olduğunu düşünüyor.

Özellikle şehrin geleceği olarak gösterilen Nevşehir Kalesi ve çevresinde keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı yerleşiminin görüntüsüne engel olan yapıların durumu ve akıbeti ise merak konusu.

Geçtiğimiz günlerde Silueti bozan çok katlı binalar için belediye başkanlarına “gereğini yapın” talimatı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehir yapılaşmasında dikey yerine yatay mimari uyarısında bulunmuştu.

'BU ANLAYIŞTAN VAZGEÇMEMİZ GEREK'
İş işten geçmeden biran önce bu anlayıştan vazgeçilmesini dile getiren vatandaşlar ticari kaygıyla değil akli selim davranarak Nevşehir'in geleceği düşünülerek yapılaşmaya yön verilmeli. Özellikle, Yerel yöneticilerin, şehrin mimari dokusunu ve kimliğini koruma noktasında daha hassas davranmaları gerekiyor. Yerel yöneticilerimiz, belediye meclislerimizin çok daha dikkatli davranmaları gerekiyor. Kent planlarında varsa bu manada olumsuz imar uygulamaları, derhal değiştirilmesi gerekiyor. Yoksa ilerleyen zamanda çarpık kentleşmenin paralelinde şehir nefes alamaz duruma gelebilir. En azından bundan sonrası için yapılacak olan yüksek katlı binalara izin verilmemeli..

Nevşehir'de Vatandaşlar kontrolsüz yapılaşma istemiyor.

FİB Haber Merkezine konu hakkında şikayetlerini ve gelecek adına endişelerini dile getiren Nevşehirli vatandaşlarımız; Kent merkezi ve Nevşehir kalesi siluetini kapatan yol üzerinde yüksek katlı binalar istemiyoruz. Bu anlamda çok katlı ve çarpık yapılaşmalar tarihi dokusuna zarar vereceği endişesi ile Nevşehir halkı olarak geçmişimizi, geleceğimize aktarmak adına  karşı olduğumuzu beyan ederiz. Belediyemizin ve ilgili kamu kurumlarımızın da haklı talebimize hassas ve duyarlı olmasını, gereken önlemler alınarak müsaade edilmemesini arz eder, tüm kamuoyu ve sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda desteklerini esirgememelerini talep ederiz. Nevşehirliler, kendilerini Nevşehirli addedenler, geçmişte Nevşehir' de anısı olanlar ve geçmişine sahip çıkan Nevşehirliler adına…”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.