banner461

Nevşehir'den kısa kısa haber turu !

Nevşehir ve ilçelerinden sizler için derlediğimiz günün gelişen bazı olaylarından haberleri kısa başlıklarla veriyoruz. 

banner15
Nevşehir'den kısa kısa haber turu !
15 Ocak 2022 Cumartesi 11:09

banner517
banner134

Nevşehir Kapadokya Bölgesinde günün gelişen bazı olaylarından haberleri sizler için derledik. İşte Nevşehir Merkez ve bazı ilçelerinde meydana gelen günün son dakika gelişmeleri ve öne çıkan haberler...

% 50 hibe için gerekli evraklar...
1- Çks (2022)
2- Kimlik fotokopisi
3- Kiralıksa kira sözleşmesi (en az 3 yıllık)
4- Sulama suyu kullanma belgesi (kuyu ruhsatı,kooperatif ya da sulama birliği yazısı
5- Adli sicil kaydı (e-devlet)
6- İlgili parseller için bankadan ve tarım kredi koop.(son 5yıl içinde sulama kredisi kullanılmamıştır) yazısı

ÖNEMLİ
- Toprak ve su analizi için numune (yarım kilo toprak-yarım litre su)
- Kamu görevlileri hibeden yararlanamaz
- Son 3 yıl içinde hibe alınan parseller için başvuru yapılamaz

Yatırımcılar en geç 28 Şubat akşamına kadar başvurularını yapabilecekler  

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Programı Tebliği 25 Şubat 2021 tarih ve 31406 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.  

Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada; "Tebliğe göre 2022 yılı 17. Etap uygulama rehberi yayımlanmış olup; yatırımcıların hazırlanan başvuru dosyalarını en geç 28 Şubat 2022 Pazartesi günü mesai bitimine kadar İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne getirmeleri gerekmektedir" denildi.  

Ürgüp'te Veli ve Öğretmenlere Seminer

Ürgüp’te Uzman Psikolog Özkan Şenol tarafından öğretmenlere ve velilere seminer verildi.

Ürgüp Halk Eğitimi Merkezinde Uzman Psikolog Özkan Şenol'un sunumuyla İlçe Milli Eğitim Müdürü Savaş Özdemir ve Şube Müdürü Adem Çete'nin de katılımıyla sabah velilere, öğleden sonra ise öğretmenlere yönelik seminer gerçekleşti.

Semineri veren Uzman Psikolog Özkan Şenol her iki seminer sonrasında gerek velilerin gerekse öğretmenlerin sorularını da yanıtladı.

Biyoloji ödevinde hazırladığı boza'yı öğretmenlerine ve arkadaşlarına ikram etti  

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve oldukça lezzetli olan Boza, darı, mısır veya bulgurla hazırlanabilen kış aylarının vazgeçilmezi geleneksel şifalı bir Türk içeceği. 

Nevşehir Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmeni Melih Yavuz rehberliğinde, hazırladığı "Fermantasyon" konulu proje ödevinde, Bozanın kendine özgü tadının, laktik asit bakterileri sayesinde fermente olmasıyla (mayalanmasıyla) oluşmasını araştıran,inceleyen, Anadolu Lisesi öğrencisi Bilal Topçu ,Öğretmenlerine ve arkadaşlarına kendi yaptığı Boza'yı ikram etti. 

" Sen bir evlat yetiştirdin, O evlat bir millet yetiştirdi..." 

 Eğitim-İş Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir vefatının 99. yıldönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi, Zübeyde Hanım'ı andı.  

Demir, "Validemin kabri önünde ve Allah’ın huzurunda yemin ediyorum, bu kadar kan dökerek milletin elde ettiği ve sağlamlaştırdığı hakimiyetin muhafazası ve müdafaası için icap ederse validemin yanına gitmekte asla tereddüt etmeyeceğim. Milli hakimiyet uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun.” Dünyanın hayranlık duyduğu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi vatansever bir evladı bu topraklara kazandıran Zübeyde Hanım’ı  

Vefatının 99. yıldönümünde Anatürk'ü saygı, minnet ve rahmetle anıyorum" dedi. 

Başkan Özmen'den teşekkür mesajı  

Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanlığına 3. kez yeniden seçilen Başkan Selim Özmen, kendisini bu göreve yeniden layık gören tüm oda esnaflarına teşekkür etti.  

Özmen, "Şahsım ve yönetim kurulumu bir dönem daha Pazar camiasının temsil yetkisine layık gören değerli büyüklerime, kardeşlerime, kadirşinas esnaflarımıza teşekkür eder saygılar sunarım" diye konuştu. 

Argos in Cappadocia, Zola Jesus ve Mu Tunç’un İlham Yolculuklarına Ev Sahipliği Yapıyor

Argos in Cappadocia “Artist in Residence” projesi kapsamında, geçtiğimiz Kasım ayında Art Goes Argos ile ilk ilham yolculuğuna çıkan yönetmen/yazar kimliği Mu Tunç’u bu kez dünyaca ünlü Amerikalı sanatçı Zola Jesus ile birlikte ağırlayacak.

Argos in Cappadocia’nın hikayesinden ve Kapadokya’nın büyülü coğrafyasından ilham alan “Artist in Residence” projesi ünlü sanatçıların yaratım süreçlerine benzesiz bir deneyimle katkı sunmaya devam ediyor. Yönetmen/yazar Mu Tunç ve dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı/şarkı yazarı Zola Jesus 24-27 Ocak’ta programın üçüncü konukları olacak. Bu aynı zamanda Kasım ayında Art Goes Argos kapsamında Argos in Cappadocia’da ilham yolculuğuna çıkan Mu Tunç’un ikinci ziyareti olacak.

Kendine has tarzı, şarkıları ve sesiyle dünya genelinde geniş bir hayran kitlesine sahip olan Zola Jesus ise özel olarak hazırlanan program kapsamında Argos in Cappadocia’ın farkı mekanlarını deneyimleyecek. Argos in Cappadocia’nın, bulunduğu coğrafyayı yansıtan mistik atmosferi ise Zola Jesus’un özgün yaratım sürecine eşlik edecek. Zola Jesus ayrıca, Argos in Cappadocia Bezirhane sahnesinde otel misafirlerine de mini bir konser verecek.

Argos in Cappadocia “Artist in Residence” ile misafirlerine; zengin bir tarih, eşşiz güzellikte manzaralar, yöresel ürünler ve geleneksel tariflerle hazırlanan menüler, otantik dekorasyonla buluşan mimarinin yanı sıra sanatla zenginleştirilmiş bir konaklama sunuyor. Argos in Cappadocia misafirleri konaklama yolculuğu süresince her detayı ile bütünsel bir deneyim yaşıyor.

Art Goes Argos programı, önümüzdeki dönemde de farklı sanatçıları ağırlamaya devam edecek.

Alay komutanından Genel Sekreter Duru'ya ziyaret  

Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın il özel idaresi genel sekreterliğini ziyaret etti.  

Genel Sekreter Kamil Duru, yapılan bu nazik ziyaretten ötürü Alay komutanı Murat Yakın'a teşekkür etti. 

Başkan Dinç'ten Bakan Kurum'a teşekkür  

Nevşehir İl Genel Meclisi Başkanı Gürbüz Dinç, Nevşehir'e gelerek bir çok tesisin açılışını yapan ve Nevşehir ile ilgili projelere hep destek olan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a teşekkür etti.  

Başkan Dinç, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum'u bir takım yatırımlar için çalışma arkadaşları ile birlikte şehrimizde ağırladık. Sayın Bakanımıza il özel idaremize ve şehrimize yapmış olduğu yatırımlardan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.  


Kaynak: MHA
İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.