banner461

Nevşehir İçin bugün son teravih, son sahur, son iftar...

Tüm islam alemi ile birlikte ilimiz , Nevşehir'de son teravih namazı kılındı. Ramazan ayının son sahuruna bu gece kalkıyoruz. Son iftarı ise 1 Mayıs Pazar günü yapacağız.

banner15
Nevşehir İçin bugün son teravih, son sahur, son iftar...
02 Mayıs 2022 Pazartesi 00:32

banner517
banner134

Nevşehir'de ramazanın son teravih namazını kılmak için vatandaşlar camileri doldurdu. Kurşunlu, Alibey ve Bekirefendi başta olmak üzere kentteki camilere akın eden vatandaşlar, ramazanın son teravih namazı için saf tuttu.

Nevşehirde Camileri dolduran Müslümanlar, bu yılın son teravih namazını eda etmenin huzurunu yaşadı.
 

Ramazan ayını uğurlarken: Elveda ya Şehr-i Ramazan 

Ramazan gibi faziletli bir ayın son gününde bayrama doğru giderken, ramazanı geride bırakmanın acı bir hüznü var yüreğimizde…

11 Ayın sultanı Mübarek Ramazan ayı ile birlikte farkındalığımızı daha da artırdık. Kuran’la hemhal olduk. Anlamaya çalıştık, ibadetlerimizi huşu içerisinde elimizden geldiğince yaptık. Bol bol dua ettik. Daha güzel yarınlar için Yaratana yalvardık. Sayılı günler çabuk geçti ve bayram arifesindeyiz.

Ramazan’ı uğurlarken ona gönül rahatlığıyla “Hoşça kal” diye bilmeliyiz. Biz ondan memnun kaldıysak o da bizden memnun kalıp ayrılmıştır demektir. Bir daha ki Ramazan’a kadar Kur’an pınarından doyasıyla beslenme umuduyla… Şimdiden herkese hayırlı Bayramlar...


Son Sahur... 

Nevşehir Sahur Vakti: 04:06

Ramazan ayının son sahuruna bu akşam kalkıyoruz. Son iftarı ise 1 Mayıs Pazar günü (bugün) yapacağız.

11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan Ayı’ nın son Sahurunu bu akşam yapacağız.  İlk sahuru ise 2 Nisan Cumartesi günü yapmıştık.

30 Gün boyunca oruca kalktığımız Sahurun sonuncusunu bugün yapacağız.  Nevşehir için İmsak vakti ise Saat:04.04.

Son iftar
Yine 30 günlük süren Ramazan Orucu’ nda son iftarı idrak etmenin hüznünü yaşayacağız. Bilindiği gibi Nevşehirde ilk iftar 2 Nisan Cumartesi günü Saat: 19.12’ de yapılmıştı.

Nevşehir'de Son iftar ise 1 Mayıs Pazar günü Saat: 19.39’ da gerçekleşecek.

Elveda Ey Şehr'i Ramazan...

Ramazan ayının kalan tek orucunu tutmak için bugün Son Sahuru da Yaptık. Allah Bir Dahaki Ramazan-ı Şerife Ulaşmaya Nasip Etsin... Dualalrımımz kabul olsun Herkese Hayırlı Huzurlu ve Mutlu Bayramlar...

Bayram Namazı : 06:15

M. 2022 / H. 1443 YILI

TÖVBE DUASI OKUNUŞU

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ.

Fitrenizi verdiniz mi?  Fitre ne zaman ve kimlere verilir? Fitreni unutma.. !

Fitre ne zaman ve kimlere verilir? Fıtır sadakası nedir ve ne zaman verilir? Kimler fıtır sadakası vermekle yükümlüdür? Fıtır sadakası kimlere verilebilir, kimlere verilemez? 

Unutmayın Bayram sevindiğin kadar değil, sevindirdiğin kadar bayramdır...

Fitre, orucun kabulüne, ölüm sekeratından ve kabir azâbından kurtuluşa bir vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün neş'esinden onların da istifade etmelerine bir yardımdır. Bu cihetle fitre, insanî bir hayır ve medeni bir vazifedir. 

2022 FITIR SADAKASI (FİTRE) MİKTARI KAÇ TL?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2022 yılında geçerli olacak fitre miktarını belirledi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantıda, 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarını 40 TL olarak belirledi.

Fıtır sadakası (fitre) nedir ve ne zaman verilir?

Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak dinen zengin olup ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 103-105). Vacip oluşu, sünnetle sabittir (Buhârî, Zekât, 70-78; Müslim, Zekât, 12-16; Ebû Dâvûd, Zekât, 18; İbn Mâce, Zekât, 21).

Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her Müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir (Ebû Dâvûd, Zekât, 20).

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Şâfiî mezhebinde ise fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi ramazanın ilk günlerinde vermek de caizdir (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 128). Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi birkaç fakire de dağıtılabilir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224). Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

Kimler fitre vermekle yükümlüdür?

Ramazan Bayramı'na kavuşan, temel ihtiyaçlarının ve bir yıllık borçlarının dışında nisap miktarı (80.18 gr. altın veya bu değerde) mala sahip olan Müslümanlar kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için fıtır sadakası vermekle yükümlüdürler (Kâsânî, Bedâî’, II, 70, 72). Ancak fıtır sadakası ile yükümlü olmak için bulunması gereken nisap miktarı malın, “artıcı” özellikte olması ve üzerinden “bir kameri yıl” geçmiş olması gerekmez.

Kişi kendisinin ve ergenlik çağına ulaşmamış çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür (Kâsânî, Bedâî’, II, 70). Buna karşılık kişinin ana-babası, büyük çocukları, karısı, kardeşleri ve diğer yakınları için fitre ödeme zorunluluğu yoktur (Kâsânî, Bedâî’, II, 70, 72). Fakat vekâletleri olmadığı hâlde bu kişiler için ödeme yapsa geçerli olur.

Şâfiî mezhebine göre ise fıtır sadakası vermek “farz”dır ve bununla yükümlü olmak için nisap miktarı mala sahip olmak şart değildir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 594). Buna göre temel ihtiyaçlarının yanı sıra bayram günü ve gecesine yetecek kadar azığa sahip zengin-fakir her müslüman fitre ile yükümlüdür (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 594). Ayrıca varlıklı kimsenin müslüman olan eşi, çocukları, ana-babası ve diğer yakınları için de sadaka-i fıtır vermesi gerekir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 595; İbn Rüşd, Bidâye, I, 279-280).

Fitre kimlere verilebilir, kimlere verilemez?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul Müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır.

Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,
b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,
c) Eşine,
d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,
e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228). 

Şâfiîlere ve İmam Ebu Yûsuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223). Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301).

Vaktinde ödenmeyen fıtır sadakası borcu nasıl ödenir?

Bütün ibadetlerde olduğu gibi sadaka-i fıtır yükümlülüğü de geciktirilmeyip zamanında yerine getirilmelidir. Bununla birlikte zamanında ödenmemişse, bu fitrelerin mümkün olan ilk fırsatta ödenmesi gerekir. Fitre yükümlülüğü, İmam Şâfiî, Ahmed b. Hanbel ve bir rivayette İmam Mâlik’e göre Ramazan’ın son günü güneşin batmasıyla, İmam Ebû Hanîfe’ye ve diğer bazı müctehid imamlara göre ise bayram günü tan yerinin ağarmasıyla gerçekleşir. Böyle olmakla birlikte fitre Ramazan ayı içinde de verilebilir. Hatta fakirlerin bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için, bayramdan önce verilmesi daha iyidir. Ancak bayram sabahına kadar sadaka-i fıtır verilmemiş ise, bayram günlerinde ödenmesi gerekir. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 312, 322).


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.