banner461

Nevşehir Pazar esnafı tezgahlarını açtı ama...

Nevşehir'de pazar yerleri kontrollü bir şekilde açıldı.

banner15
Nevşehir Pazar esnafı tezgahlarını açtı ama...
13 Mayıs 2021 Perşembe 22:15

banner517
banner134

Nevşehir'de pazar yerleri koronavirüs tedbirleri alınarak sabah saat:10.00 da açıldı. İlk saatleri kontrollü bir şekilde sakin geçen pazar yerlerinde ilerleyen saatlerde yoğunluk yaşandığı görüldü. 

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında Nevşehir pazarcı esnafı bugün sabah itibariyle tezgahlarını açarak "Bismillah" dedi.

17 günlük tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze-meyveyle fide satışı yapan pazar yerlerinin açılmasına izin veriliyor. Pazarcılar tedbirler kapsamında tezgah aralarına 3 metre mesafe koyarken, zabıta ve polis ekipleri de pazara gelen vatandaşların ateşlerini ölçerek, maske kontrolü yaptı.

Öte yandan Nevşehir il merkezinde tam 6 noktada pazar yerleri geniş tedbirler altında açılırken vatandaşlar yürüme mesafesinde yer alan pazarlara giderek ihtiyaçlarını karşıladı.

'Tabana kuvvet' dediler yürüdüler...

Fakat yürüme mesafesi kuralı kapsamında mahallesinde pazar yeri olmayan vatandaşlar kilometrelerce uzaklıktaki pazar yerlerinin yolunu tuttu. Oruç oruç güneşin altında pazar alışverişini tamamlayan vatandaşlar için dönüş yolculuğu ise adeta çileye dönüştü. Araçlarıyla gelen vatandaşların ceza yediği belirtildi.
 

Sorumsuz vatandaşlar yine bildiğini okumaya devam etti...

Nevşehir semt pazar yerlerinde büyük oranda kurallara uyulduğu görülürken özellikle Kapalı pazar yerinde ise sosyal mesafe kurallarına riayet etmeyen bazı vatandaşlar sorumsuz olunca kurallara uyan vatandaşlarımız ve pazar esnaflarımızda mağdur oldu. Oysa Nevşehir'in diğer 5 açık semt pazar yerlerinde ise genelde vatandaşların kurallara riayet ederek güvenli bir şekilde alış veriş yaptıkları görüldü.

Açıkcası Nevşehir'de Korona Virüs salgını nedeniyle alınan tedbirlere ve yapılan uyarılara rağmen bazı sorumsuz vatandaşlar bildiğini okumaya devam ediyor. Sadece pazar yerlerinde değil, marketlerde, fırında hep aynı manzaralar... 

Önümüzdeki hafta vatandaşlarımızın bu konuda daha tedbirli ve duyarlı olmalarını bekliyoruz.

İşte Nevşehir halkının 6 farklı yerden pazar yeri manzaraları ve düşündürdükleri...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.