banner461

Nevşehir Tuzköy'de Anadolu Üzüm Çeşitleri Çalıştayı

Anadolu Üzüm Çeşitleri Çalıştayı Nevşehir'in Gülşehir İlçesine bağlı Tuzköy mahallesinde yapıldı.

banner15
Nevşehir Tuzköy'de Anadolu Üzüm Çeşitleri Çalıştayı
20 Eylül 2022 Salı 22:34

banner517
banner134

Anadolu Üzüm Çeşitleri gurubu tarafından geleneksel olarak yılda bir sefer üzüm hasat döneminde yapılan Anadolu Üzüm Çeşitleri Çalıştayı Nevşehir'in Gülşehir İlçesine bağlı Tuzköy mahallesinde yapıldı.

Anadolu Üzüm Çeşitleri gurubu; İç Anadolu iklimine uygun yaklaşık 450 çeşit üzüm üzerinde gönüllü olarak geçmişten geleceğe lezzet köprüsü vazifesi yapmaktadır.

Çalıştay esnasında Üzüm çeşitlerinin ülkemizin her köşesinden tanıtılması ve yaygınlaştırılması ana konusunda istişareler yapıldı. Yerli çeşitlerin önemine vurgu yapıldı Ticari olan yabancı çeşitlerin de tanıtımları ve uyumlulukları konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Özellikle bağ hastalıkları ve yaklaşan kış budaması konusunda bilgi alışverişlerinde bulunuldu.

Nevşehir-Gülşehir İlçesi Tuzköy Mahallesinden Mehmet Kılıç’ın Bağ sahipliğinde düzenlenen çalıştaya; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü/Organik Tarım Programından Doktor Öğretim Üyesi Ata Keskin, Ziraat mühendisi Serap özer, Nevşehir yöresinden Ahmet Bozdağ, Ekrem yıldırım, Necdet Tapan, Cihan sahman, Hikmet güneş, Yaşar Karaaslan, Yücel Tuzdelen, Hamit Yılmaz, Ömer kılıç, Fatih Özer Ürgüp Koop. Kırşehir yöresinden İbrahim koca, Necdet Özbay(mucur) Manisa bölgesinden Fatih Akın, Çorum Bölgesinden Cengiz Kargı,Develi’den Doğan Balak(Kobi uzmanı bağcı) Maraş yöresinden İbrahim Yiğit katıldılar.

Üzümlerin külleme, mildiyö, ölü kol hastalığı, salkım güvesi, bağ yaprak uyuzu ve yaprak piresi gibi hastalık ve zararlılar yönünden durumları ele alındı.

Bağlarda karşılaşılan salkım güvesi, kırmızı örümcek, bağ yaprak uyuzu, bağ yaprak pireleri, bağ salkım maymuncuğu, asma ağustos böceği gibi bağ zararlıları ile de mücadele konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca yaklaşan Kış budaması sırasında, asmalar üzerindeki hastalıklı çubuklar dikkatle seçilerek budanmalı ve bağdan uzaklaştırılarak yere dökülmüş hastalıklı bitki artıkları ile birlikte imha edilmesi konusunda uyarılar yapıldı.

Üye sayısı 52 bin kişiye ulaşan, Üzüme gönül verenler gurubu olarak nam bulan Anadolu Üzüm Çeşitleri gurubunun yönetici ve üyelerini tebrik ediyor, Başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Kaynak: Nezir Ötegen


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.