banner461

Nevşehir Ürgüp Bölgesinde Üzümlere Alaca Düştü

Nevşehir Ürgüp bölgemizin önemli geçim kaynaklarından biri olan üzümler olgunlaşmaya başladı.

banner15
Nevşehir Ürgüp Bölgesinde Üzümlere Alaca Düştü
12 Temmuz 2021 Pazartesi 23:55

banner517
banner134

Nevşehir Ürgüp bölgemizin önemli geçim kaynaklarından biri olan üzümler olgunlaşmaya başladı.

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz; “Şuan Ürgüp ilçemizin sıcak bazı bölgelerinde yarı koruk olan üzümlere alaca düştü. Üzüm bağlarımızı dolaştık, yakın zamanda sofralarımızda yerini alacak. Temmuz ayının ilk günlerinde Ürgüp ilçemizde Sofular köyü yakınlarından İbrahan, Çeğil mevkiinde, Çökek ve Ulaşlı köyümüz arazilerinde meşhur siyah üzümleri olgunlaşmaya başladı. Yeni, yeni olgunlaşmaya başlayan siyah üzümlerin Ağustos ayı, diğer üzüm çeşitlerinin ise Ağustos son ve Eylül ayı içerisinde tezgahlarda ve sofralarımız da yerini alması bekleniyor. Üzüm yetiştiricilerimiz ise fiyatların açıklanmasının daha erken olduğunu fakat üzüm fiyatlarının yine düşük açıklanmasından endişe ederek hak edilen düzeyde olmasını ümit ediyorlar.

Çiftçilerimiz bundan önceki yıllarda üzüm fiyatlarının oldukça düşük olmasından şikayet ederken, özellikle son 7-8 yıldır üzüm fiyatlarının en alt taban fiyattan açıklandığını, bundan dolayı üzüm yetiştiriciliğinin gitgide azaldığını, üzüm bağlarının harap (bakımsız) bırakıldığını tarafımıza ifade ediyorlar.

Ayrıca mazot, gübre, tarım ilacı gibi maliyetlerin giderek arttığını dile getiren çiftçilerimiz maliyet artışına göre üzüm fiyatlarının taban fiyattan açıklandığını, üzüm fiyatlarının hak ettiği fiyatlarda alınıp satılmasını istemektedirler.

Çiftçimize destek vermek, üretmek zorundayız günün şartlarının ne getireceğini bilemiyoruz önümüzde bir salgın var hiç birimizin plana dahil etmediği ama her kesimi etkileyen bir Covit19 salgını ile karşı karşıyayız bu süreç gıda stokumuzun nedenli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Dileğimiz her ürün hak ettiği değeri bulmalı, umarız üretim durmaz, çiftçilerimiz mağdur olmaz, halkımız yaşam kaynağımız olan yiyecek sebze, meyve ve gıda bulmakta zorlanmaz." dedi.

Gülşehir Gümüşkent'te de üzümlere alaca düştü.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.