banner461

Nevşehir Valiliği tek tek açıkladı! En çok merak edilen 23 soru!

Nevşehir Valiliği, 2 haftalık 'Kısmi Kapanma' Tedbirleri İle İlgili Sıkça Sorulan Soruları Cevapladı... İşte Nevşehir'de En Çok Merak Edilen 23 Sorunun Cevabı...

banner15
Nevşehir Valiliği tek tek açıkladı! En çok merak edilen 23 soru!
16 Nisan 2021 Cuma 14:34

banner517
banner134

Nevşehir Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile Nevşehir'de alınan kısmi kapanma kararlarını soru cevap şeklinde duyurdu.

Nevşehir Valiliği, genel heyet toplantıları, şehirlerarası seyahat, özel araçla seyahat, nikah ve düğün merasimleri, dinlenme tesislerinin durumu ile turist taşıma ve turist rehberleri hakkında sorulan sorular cevaplandı.

Kısmi Kapanmayla İlgili Nevşehir’de En Çok Merak Edilen 23 Sorunun İşte Cevabı...

Koronavirüsle mücadele kapsamında "Kısmi Kapanma" sürecinde vatandaşlarımız tarafından Sıkça Sorulan Sorular' ve cevaplar:

NEVŞEHİR VALİLİĞİ KISITLAMALARLA İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Hafta içi İşyerlerinin açılış ve kapanış saatleri kaç olacaktır?

Hafta içi açılış ve kapanış saatleri özel olarak belirlenen iş yerleri haricinde diğer tüm işyerleri 07:00-18:00 saatleri arası açık olacaklardır.

2. Hafta içi günlerde de sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocukların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?

Genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklara hafta sonlarının tamamında, hafta içi günlerde ise belirli saatler haricinde (65 yaş ve üzeri için 10.00-14.00; 18 yaş altı için 14.00-18.00) sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğinden; - 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın hafta içi veya hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki özel araç veya toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası toplu ulaşım faaliyeti izne tabi olup seyahat izin kurullarından izin alınması gerekmektedir.

 - 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın ise yanlarında veli veya vasileri bulunmak kaydıyla sınırlama getirilmeyen yaş gruplarının tabi olduğu kurallar çerçevesine şehirlerarası seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

3. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde zorunlu hali bulunmayan vatandaşlarımızın (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında kalanlar hariç) şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?
 

Herhangi bir zorunlu hali (taburcu olma veya doktor randevusu bulunma, yakınının vefatı, bulunduğu şehirde kalacak yerinin olmaması, merkezi sınavlara katılım, askerlik hizmetini tamamlama, sözleşmeye davet yazısı alma ve cezaevinden salıverilme) bulunmayan vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarını (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanmak suretiyle mümkün olabilecektir. Şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler seyahat güzergahı ve zamanı ile sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

4. Sanayi esnafı hafta sonu kısıtlamasından muaf mıdır?

Üretim imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması için üretim ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren işyerleri açık olabilecek. Ancak bakım, tamir, onarım vb. işyerleri kapalı olacak.

5. Hafta sonu kısıtlama saatlerinde inşaat faaliyetleri devam edecek midir?

İnşaat sektöründe çalışanlar inşaat firması tarafından belgelendirilmek suretiyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaklardır. 

6. Yeme-içme yerleri hangi saatlerde açık olacak?

Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yerler) 16 Mayıs 2021 günü saat 24:00’e kadar işyerinin içinde ve dışında masada müşteri kabul etmeyeceklerdir. Bu süre içerisinde hafta içi günlerde 07:00-19:00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, saat 19:00 dan sahur vaktine kadar sadece paket servis, Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10:00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

7. Hediyelik eşya satıcıları ve ören yerleri hafta sonları açık olacak mıdır?

Seyahat acentelerinin vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanan yabancı gruplar için ören yerleri ve müze ziyaretleri serbest olup, anlaşmalı mağazalar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden acente, grup ve rehber bilgilerini bildirerek izin almak kaydı ile bu guruplara satış yapabileceklerdir. Diğer hediyelik eşya satıcıları kapalı olacaktır.

8. Tarımsal ve Hayvancılık faaliyetinde bulunanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

Ziraat Odası Başkanlığından alınan ÇKS (çiftçi kayıt sistemi belgesi) bulunanlar veya Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerinden tarımsal faaliyet izni alması kaydı ile kendisi ve beraberinde götürdüğü işçiler hafta sonu kısıtlamalarından muaftır.

9. Sendikalar tarafından genel kurul vb. geniş katılımlı aktiviteler yapabilir mi?

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmeyecektir

10. Akaryakıt İstasyonları ve oto lastik tamircileri kısıtlamalardan muaf mıdır?

Akaryakıt İstasyonları ve oto lastik tamiri çalışanları ve işyeri sahipleri kısıtlamalardan muaftır.

11. Hafta sonu sınavlara katılacak kişiler kısıtlamalardan muaf mıdır?

Ösym tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacak olanlar ve refakatçileri
kısıtlamalardan muaftır.

12. Pazar yerleri saat kaça kadar çalışacaktır?

Pazar yerleri hafta içi saat 07:00-18:00 saatleri arası hizmet vereceklerdir. Pazarcı esnafımız, sebze-meyve gibi ürünlerin tedariki ve Pazar yerine nakliyesi/kurulumu bağlamında çalışma saatleri sınırlamasına tabi değildir. Ancak pazaryerlerinde 07:00-18:00 saatleri arasında vatandaşlarımıza satış yapılabilecek olup bu açıdan marketler için getirilen çalışma saati kısıtlamasına tabi olacaktır.

13. Faaliyetleri durdurulan iş yerleri hangileridir?
Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerler, 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak faaliyetlerine ara vereceklerdir.

Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edeceklerdir. 

14. Lokanta ve restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar tabi midir?

Oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek olup diğer lokanta veya restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara tabi değildir. Ancak oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar dışarıya paket servisi yoluyla satış yapamazlar.

15. Tekel büfeleri hafta sonları açık mıdır?

Tekel büfeleri hafta sonları kapalı olacaktır

16. Sokak hayvanlarının beslenmesi nasıl olacak?

30.04.2020 tarih 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında “Hayvan Besleme Grubu Üyeleri” ile sokak hayvanlarını beslemek isteyen diğer vatandaşlarımız hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Önceki sokağa çıkma kısıtlamalarında olduğu gibi hayvan severlerimiz hafta sonlarında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında sokak hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarını giderebileceklerdir.

17. Otel rezervasyonu bulunan kişiler sokağa çıkma kısıtlaması süresi içerisinde özel araçlarıyla seyahat edebilirler mi?

Otel rezervasyonu bulunan vatandaşlarımız konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

18. Ülkemizde turizm amacıyla bulunan yabancı turistler sokağa çıkma kısıtlamasına tabi midir?

Turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta içi ve hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

19. Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet kimler için geçerlidir?

Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; diğer sebepler ile ülkemizde bulunan yabancıları kapsamamaktadır.

20. Hafta sonları hangi işyerleri faaliyet gösterebilecekler?

Hafta sonları bakkal, market, manav, kasap ve kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları 10:00-17:00 faaliyet gösterilecekler. Vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidebileceklerdir.

21. Apartman ve sitelerin temizlik, ısınma, aydınlatma vb. işlerini yerine getiren görevliler sokağa çıkma kısıtlaması getirilen hafta sonlarında iş yerlerine gidip gelirken kısıtlamaya tabi midir?

Apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevliler, apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergahıyla sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaftırlar 

22. Düğün ve nikah işlemleri devam edecek midir?
17 Mayıs 2021 tarihine kadar sadece evlendirme işlemleri gerçekleştirilebilecek olup, nişan, kına, tören, merasim ve düğünler yapılmayacaktır.

23. Aynı zamanda kuaför ve güzellik merkezi/salonu hizmeti sunan işyerleri ne şekilde çalışacaktır?

Genelge ile güzellik merkezlerinin/salonlarının faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak ara verildiğinden hem kuaför hem de güzellik merkezi/salonu niteliğinde olan işyerleri Ramazan ayı boyunca sadece kuaförlük hizmeti sunabilecekler, güzellik merkezi/salonu hizmetlerini ise sunamayacaklardır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.