banner461

Nevşehir'de Bugün Günlerden Abdullah ÇATLI !...

Bugün günlerden 3 Kasım, Abdullah Çatlı’nın 25. ölüm yıl dönümü...

banner15
Nevşehir'de Bugün Günlerden Abdullah ÇATLI !...
03 Kasım 2021 Çarşamba 13:02

banner517
banner134

3 Kasım Abdullah Çatlı’nın ölüm yıldönümü. Arkasında birçok sırrı bırakarak gerçek âleme göçen Çatlı’nın nasıl biri olduğunu anlamak istiyorsanız arkasından kimin ne söylediğine bakmanız yeter.

***
Geçimini nakliyecilik  ve esnaflıkla temin eden beş çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Abdullah Çatlı, Anadolu’da Hilâl’in gölgesinde yeniden toplanmaya başlayan bir harekete Nevşehir'den katılmıştı.

Lise hayatından sonra okumak için geldiği Ankara’da Anadolu gençlerinin antiemperyalist bir mücadele ortaya koymak için kurdukları Ülkü Ocakları’na katıldı.

Önce Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı, bir yıl sonra da Genel başkanlığını rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaptığı Ülkücü Gençlik Derneği (ÜGD) Genel Başkan Yardımcısı oldu. Çatlı, ÜGD Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, ÜGD'nin yerine ikame edilmek maksadıyla Nevşehir'de Ülkü Yolu Derneği’ni de kurmuştu.

Abdullah Çatlı, çok sayıda siyasi cinayet, bombalama, kahve tarama ve hapisten adam kaçırma gibi olayların örgütleyicisi olarak suçlandı. MİT'in resmi belgelerinde, 22 Ekim 1983'te Paris'te MİT'le temasa geçtiği ve Ermeni örgütü ASALA'ya karşı değişik eylemlerde yer aldıktan sonra 24 Ekim 1984'te uyuşturucuyla yakalandığı gerekçesiyle ilişkisinin kesildiği yer aldı. Ama şimdiye kadar herhangi bir olayla ilişkisi olduğu ispatlanamadı.

Aslında çoğuna göre Çatlı’nın tek suçu; Türk İslam dünyasının yücelmesi ve hak ettiği yeri alması için mücadele etmek, bu hususta gayret gösterenlere yardımcı olmak, çok sevdiği devleti adına ASALA gibi Ermeni bir terör örgütüne yönelik operasyonlar yaparak bitmesini sağlamak ve milli ve manevi değerler üzerinden şahsi kazanım sağlamak için rezilce işler yapanlara karşı gerekeni yapmaktı.

Abdullah Çatlı ya da hak ettiği sıfatıyla Çatlı Reis, ölümüne kadar bu ülke için elinden gelen her türlü fedakârlığı, feragati, yapmış nadir insanlardan biridir. İstese ülkesi adına yaptığı işleri ranta çevirir ve milyonlarca dolara hükmederdi. Ancak o bunların hiçbirine tenezzül etmemiş, devlet adına yaptığı operasyonlar karşılığında (Çatlı Avrupa’da devlet adına 28 eyleme imza atmıştır.) kendisine verilmek istenen paraları “biz devletimizi karşılıksız sevdik. Ona yaptığımız hizmetin karşılığı olmaz” diyerek almamıştır.

Başbuğ Alpaslan Türkeş’in değimiyle Çatlı Reis, memleket sevgisiyle yoğrulmuş, herkesin yardımına koşan biriydi. Bu anlamda Çatlı, ülkücüler için bir modeldir. Kim ne derse desin Çatlı’yı ülkücülerin yüreğinden söküp atmak mümkün değildir. Bütün ülkücüler de ömrü çilelerle geçmiş Çatlı’nın bir trafik kazasında öldürüldüğüne inanır ve onun şehit olduğu hususunda müttefiktirler.

Vatanını ve milletini seven herkesin gözünde Çatlı, saygı duyulacak bir isimdir. Bu anlamda BBP Lideri rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu, Abdullah Çatlı'yı anlatırken söyledikleri de önemli birer delildir:

“Çatlı yiğit bir Anadolu çocuğudur. 1975-1980 yılları arasında beraber Ülkü Ocakları’nda emperyalizme karşı beraber mücadele ettik. Şahsiyeti oturmuş bir Müslüman Türk çocuğuydu. Bu gayelerle geldiği Ankara’da ülkesi, milleti ve devleti için güzel hayaller kurdu. Çatlı’yı yaptığını iddia ettiği eylemlerden dolayı suçluyorlar. Eğer, Çatlı ve onun gibiler suçlu ise bu onların değil sistemin suçudur. Gençliği girdaba sürüklediler. Biz feryadımızı duyuramadık. Abdullah Çatlı’ya devlet tarafından Asala terör örgütü ile mücadele etmesi için görev verildiğini herkes biliyor. Çatlı'nın yerinde hangi ülkücü genç olsa aynı şeyleri yapardı.”

Babası Ahmet Çatlı’nın anlattıkları da Çatlı’nın nasıl bir ortamda ve hangi terbiye üzerine yetiştiğini gözler önüne sermektedir:
“Ben çocuklarıma gereken İslâmi terbiyeyi küçükten verdim. Abdullah küçükken Kur’an kursuna da gitti. O günlerde oğlum ülkücülerle tanıştı. Tarihe büyük merakı ve saygısı vardı. Gittiği tarih seminerlerini gelir akşamları bize anlatırdı. Oğlu henüz lise talebesi iken bile öyle bir bilgi yüklüydü ki, kendisinden yaşça çok büyüklerle ve hatta benim arkadaşlarımla bile konuşur tartışırdı. Arkadaşlarım onun bilgisine hayrandı. Kurtuluş Savaşı’na ben katılmıştım ama o bana o günleri anlatırken sanki kendi yaşamış gibi heyecanla anlatırdı. Çok çok zekiydi. Mehmet Akif ve Halide Edip’i çok sever ve herkese anlatırdı.”

Kim ne der ve hangi değerlendirmede bulunursa bulunsun, 3 Kasım 1996'da Susurluk'ta meydana gelen bir trafik kazasında Rabbine kavuşan Nevşehirli Çatlı Reis, bizlerin gözünde hâlâ imanlı, temiz, ahlaklı, yiğit, vatanı ve milleti için canını bile vermekten çekinmeyen, fedakâr bir Anadolu çocuğu olarak hatırasını korumaktadır.

 

5 Kasım 1996'da Nevşehir'de yapılan cenaze töreninde, Çatlı’nın tabutu Türk bayrağına sarılmıştı.  Türk bayrağının hakkıyla sarıldığı tabutlardan biri de Çatlı Reis’in içinde bulunduğu tabut olmuştur.

Bir konuşmasında kendisine sima olarak çok benzeyen ve “ Babam Çatlı” kitabını yazarak birçok gerçeği bu millete anlatan kızı Gökçen Çatlı, babasını rüyasında Cennette Peygamber Efendimiz (sav) ile gördüğünü anlatmıştı. İnanıyoruz ki, gördüğü bu rüya sadıktır.
Mekânı Cennet olsun.


Nevşehirli Merhum Abdullah Çatlı'yı .Ölümünün 25. Yılında rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz...! (03.11.1996)

Çatlı'yı anma programına kimler katılacak?

1996 Yılında Susurluk kazasında hayatını kaybeden Abdullah Çatlı ölümünün 25. Yıldönümünde Nevşehir’de anılacak.

07 Kasım 2021 Pazar Günü, Susurluk kazasının 25. yıl dönümünde, Abdullah Çatlı memleketi Nevşehir'deki mezarı başında anılacak.

Çatlı ailesi ve yakınları tarafından düzenlenen anma programı 07 Kasım 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek.
Program öğle namazına müteakiben hatim duası ile başlayacak. Ardından Çatlı’nın kaldırım mezarlığında bulunan mezarı başında dualar okunacak.

Anma programına Abdullah Çatlı’nın aile yakınlarının yanında çok sayıda seveninin katılmaları bekleniyor. Saat:13.00’te Kaldırım mezarlığında bir araya gelecek olan Çatlı’nın ailesi ve yakınlarının mezarı başındaki dua ve hatme katılmaları bekleniyor.  

Merhum Çatlı'nın kardeşi Zeki Çatlı'da sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda; "Vefatının 25.sene-i devriyesinde Büyük Ülkü Devi Abdullah Çatlı Kabri başında sevenlerince anılacaktır. Tüm Sevenleri Davetlidir." ifadelerinde bulundu.

07 Kasım 2021 Pazar Nevşehir Kaldırım Aile Mezarlığı
Saat:13.00 Dua ve Anma

Merhum Abdullah Çatlı, geçtiğimiz yıl pandemi salgını nedeniyle anma proğramı düzenlenemiş sadece mezarı başında dualarla yad edilmişti.Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ak partili - 6 yıl önce
Allah rahmet etsin yiğit adam.
Avatar
ali Özer - 6 yıl önce
Mekanin cennet olsun adam gibi adamm