banner461

Nevşehir’de korkutan yangın! Büyük çapta hasar oluştu (Videolu)

Nevşehir’de bir meskende çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü. Evde büyük çapta maddi hasar oluştu.

banner15
Nevşehir’de korkutan yangın! Büyük çapta hasar oluştu (Videolu)
16 Aralık 2020 Çarşamba 19:10

banner143
banner134

Nevşehir’de bir meskende çıkan ev yangını paniğe neden oldu. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülürken, evde büyük çapta hasar oluştu.

Edinilen bilgilere göre, Yangın, Nevşehir merkez Emek Mahallesi Gülveren sokakta meydana geldi. İddiaya göre, Sobadan çıkan alevlerin halıya sıçramasıyla evde yangın çıktı. Yangını gören vatandaşlar durumu itfaiye ve polis ekiplerine bildirdi. Yangın yerine giden Nevşehir Belediyesi itfaiye ekipleri yangını kontrol altına alarak tamamen söndürdü. Çıkan yangın nedeniyle evde birçok eşya yanarak kullanılamaz hale geldi. Sobadan sıçrayan kıvılcımların neden olduğu yangında evde kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi.

Yangınla ilgili inceleme sürüyor.

İtfaiye Müdürlüğü’nün bu tür olaylarla karşılaşmamak için uyulmasını tavsiye ettiği kurallar şöyle;

“1.Ev ve iş yerlerinde ısınmak için yaktığınız şömine, soba ve klima cihazlarının önlerinde veya yakın çevrelerinde yanıcı eşya bulunmamasına dikkat ediniz, şömine önlerine koruyucu kalkan koyunuz.

2.Isınmak için şömine veya odun sobaları yakılırken akaryakıt (benzin, mazot vb.) kullanmayınız.

3.Ev ve işyerlerinde kullanılan şömine ve odun sobalarının bacalarını en az yılda bir kez temizleyiniz ve çıkan kömürleri çöp bidonları içerisine dökmeyiniz. Baca boyunun çatıdan en az bir metre yukarıda olmasına dikkat ediniz.  

4.Gaz ocakları ve gazla çalışan sobaların tüp bağlantı hortumlarını, yılda bir kaç kez sabun köpüğü kullanılmak suretiyle sızdırmazlık testine tabi tutunuz. Yıpranmış olması halinde yenisi ile değiştiriniz. Ayrıca hortum uçlarına muhakkak kelepçe takınız.

5.Evde gaz kokusu hissedildiği zaman kesinlikle elektrik düğmeleri ve bunun gibi kıvılcım çıkarabilecek malzemelerden herhangi bir patlama veya yangına sebebiyet vermemek için çalıştırmayınız. Herhangi bir gaz kaçağında ilk önce ana şalter elektrik akımını kesip, daha sonra ev veya işyerinizin kapı ve pencerelerini açıp ortamı iyice havalandırınız.        

6.Elektrik kesintilerinde, elektrik akımı ile çalışan cihazların fişlerini, prizlerden çıkartınız. Belirli zamanlarda sürekli takılı olan fişleri çıkartıp temizleyiniz böylece fişte meydana gelebilecek oksitlenme önlenmiş olacaktır. Çoklu prizlerde aynı anda birden fazla cihaz çalıştırmaktan kaçınınız. Fazla akım çeken (tost makinesi, ütü, ısıtıcı, kaloriferli soba vb.) cihazları kullanırken uzatma kablosu kullanımından kaçınınız ve bu tür fazla akım çeken cihazları direk elektrik fişine takarak kullanmaya özen gösterin.

7.Elektrikle çalışan cihazları (çamaşır-bulaşık makinesi, televizyon, bilgisayar gibi.) evden ayrılırken veya uyku saatlerinde çalıştırmayın.

8. Çocukların, ateş veya kibritle oynamamaları için bu gibi maddeleri kolay ulaşamayacakları yerlerde muhafaza edilmesine dikkat ediniz. Ayrıca evlerde ısınmak için kullanılan cihazların (elektrikli soba, gazlı soba, sömine ve benzeri) ebeveynler evde olmadıkları zaman çalıştırılamayacak durumda olduğuna dikkat ediniz.

9. Aydınlatmak maksadıyla yakılan mumların olası devrilme veya erimesi halinde, yeniden alevlenmeye karşı kolay tutuşabilen yanıcı madde, kumaş, kağıt vb şeylerden uzak tutunuz.  

10.Tüm bu önlemlere rağmen evde, çıkması muhtemel bir yangında ilk müdahalede kullanılmak üzere Kuru Kimyevi Toz veya Karbondioksit tipi yangın söndürme cihazı bulundurunuz.

11.Yangın veya belirtisini görmeniz halinde, derhal 112 numaralı Telefonunu arayınız.”  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.