banner461

Nevşehir’de Mevlid Kandili dualarla idrak edildi…

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Kurşunlu Camii’nde Mevlid Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

banner15
Nevşehir’de Mevlid Kandili dualarla idrak edildi…
07 Ekim 2022 Cuma 23:55

banner134

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından ecdad yadigarı tarihi Cami- i Kebir Kurşunlu Camii’nde Mevlid-i Nebi gecesi münasebetiyle özel kandil programı düzenlendi.

Bu gece Rebiu'l-evvel ayının on ikincisi gecesi. Alemlere rahmet Hz. Muhammed Mustafa (sav)'in dünyayı teşriflerinin yıl dönümü.Bu gece,Mevlid-i Nebi gecesi. *Bizlere bir ahit, bir müjdeleyeci ve uyarıcı olarak Resül- kibriya efendimizi gönderen Rabbimize hamdüsenalar olsun.* Ümmeti olma bahtiyarlığına erdiğimiz Sevgili Peygamberimize, âline ve ashabına salat ve selam olsun.Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerimde şöyle buyuruyor: "İçinizden Allah'ın lütfuna ve ahiret gününe umut bağlayanlar, Allah'ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki,Resulullah'ta güzel bir örneklik vardır." O halde biz mü'minlere düşen Peygamber (sav)'i tanımak ve anlamaktır.Dosdoğru yolunda yürümek,sünnetine sımsıkı bağlanmaktır.Gönderiliş gayesini kavramak,örnek hayatını ve onurlu mücadelesini gelecek nesillere aktarmaktır.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber Hazreti Muhammed Mustafa’nın (S.A.V) dünyaya teşrif ettiği gece olan Mevlid-i Nebi gecesi Nevşehirde ecdad yadigarı tarihi Cami-i Kebir Kurşunlu Camii ve Nar Eyüp Sultan Camii başta olmak üzere tüm camilerde düzenlenen programlarla kutlandı.

İl müftülüğü tarafından düzenlenen mevlit programlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yatsı namazı öncesi başlayan programda Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müftüsü Tandoğan Topçu Mevlid-i Nebi gecesi münasebetiyle vaaz etti. Kılınan yatsı namazının ardından devam eden programda, Nevşehir İl Müftülüğü ilahi ekipleri tarafından mevlid-i şerif, Kur’an-ı Kerim tilaveti, zikir ve salâvatlar okunduktan sonra, Nevşehir İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya dua etti..

Camileri dolduran genç-yaşlı, kadın-erkek bütün vatandaşlar ellerini semaya açarak Mevlid-i Nebi gecesinin alem-i islama huzur ve barış getirmesi için dua etti ve sevgili Peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine Yüce Allah’tan af ve mağfiret dilediler.

Cami çıkışında hayırseverler tarafından verilen ikramların ardından programlar sona erdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.