banner461

Nevşehirli vatandaşlar maskeleri yerlere atanlara öfkeli

Nevşehir'de bazı duyarsız vatandaşlar salgın nedeni ile takılması zorunlu olan, kullanılmış maskeleri yerlere atmaya devam ediyor.

banner15
Nevşehirli vatandaşlar maskeleri yerlere atanlara öfkeli
16 Ağustos 2020 Pazar 18:09

banner517
banner134

Gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerek ise sağlık temsilcileri tarafından yapılan uyarılara rağmen hala bazı duyarsız vatandaşlar kullandıkları maskeleri yere atarak halk sağlığını tehlikeye atmaya devam ediyor. Yerlerde maskeleri gören kişiler ise yaptıkları yorumda, “Bu duyarsız insanlar nedeni ile salgın kolay kolay bitmez” ifadelerini kullanıyor.

Uzmanlar, kimyasal atık sayılan maske ve eldivenlerin üzerinde biriken virüsün insan sağlığını tehdit ettiğini vurgulamasına rağmen Nevşehir'in bir çok mahalle, cadde ve sokaklarda kullanılmış eldiven ve özellikle maskeler görülüyor.

Corona virüsü salgınından korunmak isteyenlerin neredeyse günlük aksesuarı haline gelen maskeler bilinçsiz vatandaşlar yüzünden büyük tehlike yaratıyor.

Nevşehir'de duyarsız vatandaşların, salgın nedeniyle kullandıkları maske atıklarını çöp kutuları yerine yollara veya kaldırımlara gelişi güzel şekilde atmaları tepkilere neden oldu. Uzmanların tüm uyarılarına rağmen maskelerini cadde ve sokaklara atan vatandaşlar, toplum sağlığını da riske atıyor.

Yere Atılan Maskeler Tehlike Saçıyor

Bazı vatandaşların kullandıkları eldiven, maske, ıslak mendilleri yerlere atması, hastalık bulaştırma riskini artırıyor. Uzmanlar, yere atılan maske ve eldivenlerin üzerinde yeterli virüs yükü varsa bir başka kişiyi hasta edebileceğini vurguluyor.

Büyük tehlike saçan atılan maskeleri gören vatandaşlar da, hem salgının bulaşmasından dolayı korktuklarını belirttiler hem de maskeleri atanları eleştirdiler.

Yerlerde maskeleri gören kişiler yaptıkları yorumda,“Nevşehir'de yerlere atılan maskeleri görünce korkuyoruz” diyen vatandaşlar; “Bu duyarsız insanlar nedeni ile salgın kolay kolay bitmez” ifadelerini kullanıyor.

YETKİLİLER UYARDI

Özellikle pazar çıkışında, otobüs durakları yanlarında ve market çıkışlarında rastlanan atık olan bu ürünler, koronavirüs salgınının olduğu bu dönemde hijyen açısından da tehlike yaratıyor. Vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını isteyen yetkililer, atıkların yerlere atılmaması için uyarılarda bulundu


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.