banner461

Nevü’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Etkinliği Düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” programı düzenlendi.

banner15
Nevü’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Etkinliği Düzenlendi
23 Kasım 2022 Çarşamba 19:58

banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜKÇAM), Nevşehir Barosu, Nevşehir Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürlüğü iş birliği ile kadına yönelik her türlü eşitsizlik, ayrımcılık ve şiddetin önlenmesi ve bu yönde farkındalık oluşturmak üzere “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ etkinliği düzenlendi.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, NÜKÇAM Müdürü Doç. Dr. Zehra Çalışkan, protokol üyeleri, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

NÜKÇAM Müdürü Çalışkan: Kadına yönelik şiddet çok yönlü ve karmaşık bir konu

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan NÜKÇAM Müdürü Doç. Dr. Zehra Çalışkan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nün tarihsel gelişiminden bahsederek, “Ülkemizde; “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması” sonuçlarına göre, Türkiye’de yaklaşık her 10 kadından 4’ünün yaşamının herhangi bir döneminde, fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kaldığı, bu 10 kadından sadece 1’inin maruz kaldığı şiddet sonucu bir kuruma başvurduğu belirlenmiştir” dedi. Cinsiyete dayalı kadına yönelik şiddet uluslararası, ulusal ve yerel düzeyde çözülmesi gereken çok yönlü ve karmaşık bir konu olduğunu vurgulayan Çalışkan, “Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi görev alanları kapsamında pandemi sürecinde çevrimiçi platformlarda, sonrasında da yüz yüze etkinliklerle, öğrencilerimizi akademik ve idari personelimizi kadın konularına duyarlı ilgili uzmanlarla bir araya getirmiş ve getirmeye de devam edecektir” diye konuştu.

Rektör Aktekin: Üniversite olarak amacımız  ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı’ hassasiyet bilincini ve farkındalığını arttırarak bu sorunun çözümüne katkı sunmaktır

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ise, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali, mücadele edilmesi gereken küresel bir sorun olduğunu vurgulayarak, “Dünyada ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet istatistikleri bizlere şiddetin her toplumda, her eğitim düzeyinde, her sosyal ve sınıfsal kesimde görülebileceğini göstermektedir. Ülkemiz uluslararası taahhütlerini de göz önünde bulundurarak kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve mağdurların korunması amacıyla her alanda yasal ve idari tedbirler alarak ‘sıfır tolerans’ ilkesiyle kadına yönelik şiddetle topyekûn bir mücadele başlatmıştır.

Üniversite olarak en büyük amaçlarımızdan biri akademik ve idari personelimizin, tüm öğrencilerimizin ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı’ hassasiyet bilincini ve farkındalığını arttırarak bu sorunun çözümüne katkı sunmaktır. Üniversitemize ismini de veren Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin ‘Eline, beline, diline sahip ol’ anlayışının insan şerefini en üstün değer olarak kabul eden bir toplum inşasında yol gösteren temel bir ilke olduğunu unutmayalım. ‘İncinsen de incitme’ temel prensibine sahip Hacı Bektaş Veli’nin ve Mevlana’nın, Yunus Emre’nin insanı ve insanlığı merkeze alan, yaratılanı yaratandan ötürü hoş gören anlayışını temel değerler olarak benimsemiş nesiller yetiştirmeyi hedefleyen üniversitemiz, bu anlayışla yetişen genç nesillerin küresel güçlerin tuzağına düşmeden, milli ve manevi değerleri ışığında tüm insanlığa ve özellikle kadınlara karşı şiddetin olmadığı daha sağlıklı ve huzurlu toplum inşası yolunda çalışmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Vali İnci Sezer Becel:  KADES’in, kadına karşı şiddetle mücadelede önemli bir yer tuttuğunu unutmamak gerekir

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, “Bu özel ve anlamlı günde, kadına verilen değerin, her türlü fayda ve beklentinin ötesinde, insan haklarının bir gereği olduğunu, dolayısıyla kadının saygınlığının ve itibarının korunması gerektiğini ifade etmek isterim. Ülkemizde kadına yönelik şiddete sıfır tolerans ilkesi ile çalışmalar çok geniş bir yelpazede kamu, sivil ve tüm tarafların kapsamlı iş birliği ve ortak çabalarıyla yürütülmektedir. Özellikle İçişleri Bakanlığımız tarafından şiddete maruz kalan kadınlarımızın güvenlik güçlerine kolayca ulaşabilmesi ve hızlı bir şekilde kendilerine yardım edilebilmesi amacıyla Kadın Destek Uygulaması (KADES)’in, kadına karşı şiddetle mücadelede önemli bir yer tuttuğunu unutmamak gerekir. Tüm kadınlarımızın mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünyada hiçbir şiddete maruz kalmadan yaşamalarını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından NEVÜ Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği ABD Arş. Gör. Dr. Gülhan Küçük Öztürk, “Şiddet ve Kadın Ruh Sağlığı” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Kadına yönelik şiddetin ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Dr. Küçük Öztürk, Türkiye’de her 10 kadından 4’ünün şiddete maruz kaldığını, dolayısıyla toplum tarafından normalleştirildiğini belirtti. Kendisinin kavramsallaştırdığı “Şiddet Matruşkası” kavramından bahseden Küçük Öztürk, kadına yönelik şiddetin bir kadın sorunu değil toplumsal bir sorun olduğunun altını çizdi.

Nevşehir Barosu Avukatlarından Ebru Ekici de “Kadına Yönelik Şiddet ve Ceza Hukuku” konulu sunumunda kadına yönelik şiddetin hukuksal boyutunda, ancak şiddet ortaya çıktıktan sonra müdahil olabildiklerini belirterek, şiddete karşı mağdur ne yapmalı, hangi yollara başvurmalı, hukuki hakları nelerdir? soruları etrafında genel bir bilgilendirme yaptı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Nevşehir Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Edip Kahiloğulları ise kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın karşısında kurumsal mekanizmaların işleyişine değindi. Nevşehir’in, Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılıkla Mücadele Eylem Planı’nı hazırlayan ve uygulayan ilk il olduğuna dikkat çeken Kahiloğulları, Nevşehir ŞÖNİM’in hizmetleriyle ilgili bilgi verdi. Nevşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı 30 kişilik kapasiteli bir Kadın Konukevi olduğunu belirten Kahiloğulları, NEVÜ akademisyenleri ve Nevşehir Valiliği ile birlikte kadın istihdamına yönelik Kadın Kooperatifleri ve Kadın Yaşam Evleri projeleri için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Yapılan konuşma ve sunumların ardından program, konuşmacılara ve emeği geçenlere Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ve Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin tarafından teşekkür belgelerinin verilmesi ile sona erdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.