banner461

Pazar Esnafı ve Üreticilere Müjde! Nevşehir'de Pazar Yerleri Açılıyor !

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'Pazar Yerleri' konulu genelge gönderdi. Pazar Yerleri Genelgesi Kapsamında 17 günlük tam kapanmada," 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri" 10.00 ila 17.00 saatleri arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.

banner15
Pazar Esnafı ve Üreticilere Müjde! Nevşehir'de Pazar Yerleri Açılıyor !
05 Mayıs 2021 Çarşamba 01:58

banner517
banner134

Nevşehir Valiliği, 'Pazar Yerleri' konulu genelge ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Pazar Yerleri Genelgesi Kapsamında 17 günlük tam kapanmada," 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri" 10.00 ila 17.00 saatleri arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacağı hatırlatıldı.

Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen alınan karar sonrası, pazarcı esnafına müjdeyi şu sözlerle verdi.

Özmen alınan karar sonrası yaptığı açıklamada, pazar yerlerinin açılacağını söyledi. Özmen, Pazarcılar Odası Federasyonunun yoğun çalışmalarının ardından Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu duruma kayıtsız kalmadığını ve yeni düzenleme yapıldığını açıkladı. Başkan Özmen'in açıklamalarına göre Pazar yerleri haftada bir gün (Cumartesi günü) açık olacak.

ÖZMEN'DEN TEŞEKKÜR....

Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen açıklamasının devamında;

Teşekkür Ederim Değerli Cumhurbaşkanım Recep Tayip Erdoğan,

Teşekkür Ederim İç İşleri Bakanım Süleyman Soylu,

Teşekkür Ederim Valimiz Sayın İnci Sezer Becel

Teşekkür Ederim Nevşehir AK Parti Millet Vekilim Mustafa Açıkgöz

Teşekkür Ederim Nevşehir AK Parti Millet Vekilim Yücel Menekşe

Pazarlarımız İle İlgili Genelge Bu Gün Valiliklere Gönderildii

İnşallah Pazarcı Esnafımızın, Üreticimizin Yüzü Gelecek,

Tüm Gıda Satışlarının Serbest Olduğu Gibi Pazarlarımızda Kontrollu Olarak Serbest Olacak. Hayırlı Olsun Herkese..." şeklinde duyurdu.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Pazar Yerleri Genelgesi gönderildi. 

İşte o açıklama;

Genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında, temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.


Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Bu doğrultuda, ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu şekilde sıralandı: 

 • Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.
   
 • Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.
   
 • Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.
   
 • Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
   
 • Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
   
 • Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek. 
   
 • Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak. 
   
 • İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.
   
 • Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. 

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Pazar yerlerine yönelik her türlü tedbirin; Vali/Kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlancak ve sahada bizzat takip edilmesi sağlanacak. 

Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek. 
 

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.