banner461

Ramazan’ın Habercisi Berat Kandili Nevşehir’de Dolu Dolu Yaşandı...

Ramazan’ın Habercisi Berat Kandili Nevşehir’de Dolu Dolu Yaşandı...

banner15
Ramazan’ın Habercisi Berat Kandili Nevşehir’de Dolu Dolu Yaşandı...
18 Mart 2022 Cuma 10:51

banner517
banner134

Şaban Ayı’nın 15. Gecesi ve “Ramazanı Şerifin Muştusu olan ve Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmet nazarı ile baktığı ve fecir oluncaya kadar “Benden af dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım! Sıkıntıya uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim!” buyurduğu Berat Gecesi münasebetiyle İl Müftülüğü tarafından programlar düzenlendi.

Akşam namazı sonrası düzenlenen Berat Kandili programlarında camiler doldu taştı.

Yatsı namazı öncesi başlayan programlarda Nevşehir İl Müftülüğü ilahi ekipleri tarafından mevlid-i şerif, Kur’an-ı Kerim ve salâvatlar okunarak dualar edildi.

Nevşehir Merkez Çorapçıoğlu Camii, Uçhisar Lütfiye Hatun Camii ve Nar Kasabası Eyüp Sultan Camii başta olmak üzere birçok camide düzenlenen mevlit programlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Bu mübarek geceyi ihya edebilmek için akşam namazı ile birlikte camileri dolduran genç-yaşlı pek çok vatandaş, Yüce Allah’tan af ve mağfiret dileyerek niyazda bulundular.

İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya vaazında, kandilin faziletleri ve öneminden bahsederek, günahlardan arınmak ve sıkıntılardan kurtulmak için bir fırsat olan bu gecede vatandaşlara dua etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Namaz sonunda yapılan ikramlarla programlar sona erdi.

Hanımlara yönelik programlara yoğun ilgi...

Nevşehir İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Berat Kandili münasebetiyle Remzi Koparan Camii, Yeni Mahalle Camii ve Uçhisar Kasabası Harem Camii’nin yanı sıra Kur’an kurslarında kadınlara yönelik programlar düzenlendi.

Öğle namazı sonrası başlayan programlarda Nevşehir İl Müftülüğü Kur’an kursu hocaları tarafından Kur`an-ı Kerim, salâvatlar, tekbirler ve ilahiler okundu.

İl Müftü Yardımcısı Nurcan Solak ve ADRB vaizleri tarafından yapılan sohbetler ile devam eden programlar edilen dua ve ikramlarla sona erdi.

Gecenin üç aylar içerisinde rahmet gecelerinden birisi olduğunu belirten Solak, "Recep, Şaban ve Ramazan ayı biz Müslümanların dini hayatında çok önemli bir yeri olan bir hasat mevsimidir. Bir rahmet mevsimidir. Rabbimizin bize bir fırsat iklimi olarak lütfettiği bir zaman içerisindeyiz." diye konuştu.

Miniklerin kandil sevinci...

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından "Cami ve Çocuk Buluşması" programları yapıldı.

Kaymaklı Kasabası Yeni Camii ve Nar kasabası Afatevleri Camii’nde düzenlenen programlarda Peygamber Efendimiz ile ilgili slayt gösterisi, Kur’an-ı Kerim tilaveti, şiirler yer alırken minik öğrencilerin seslendirdiği birbirinden güzel ilahiler büyük ilgi gördü.

Program sonunda çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Caminin adeta bir çiçek bahçesine dönüştüğünü ifade eden İl Müftü Yardımcısı Dr. Ahmet Özvarinli, hedefimiz çocuklarımızı yarınlara en güzel şekilde hazırlamak, bu vatanın, bu toprakların içerisinde yer alan kültürümüzle, dinimizle bezenmiş, ahlaki değerlere sahip birer insan olarak geleceğe hazırlamaktır dedi.

Üniversiteli gençlerden programlara yoğun katılım...

Nevşehir İl Müftülüğü Manevi Danışmanları tarafından KYK Yurtlarında kalan üniversite öğrencilerine yönelik programlar düzenlendi.

Mübarek Üç Ayların son kandili ve Ramazan Aynın müjdecisi olan “Berat Kandili” dolayısıyla Nevşehir KYK Kız Yurdu, Fatıma Sultan KYK Kız Öğrenci Yurdu, Ayşe Hümaşah Sultan KYK Kız Öğrenci Yurdu ve Kapadokya KYK Kız Öğrenci Yurdunda düzenlenen programlarda, Nevşehir İl Müftülüğü din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri tarafından mevlid-i şerif, Kur’an-ı Kerim, salâvat ve ilahiler okunarak manevi danışmanlar tarafından sohbetler edildi.

Yapılan dua ve ikramlardan sona öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Hastalar unutulmadı...

Nevşehir Devlet Hastanesi Manevi Destek Birimi tarafından hastane yatan hastalar başta olmak üzere hasta yakınları ve personel ziyaret edildi.

Manevi Destek Uzmanları tarafından hastane servisinde yatan hastalar ziyaret edilip geçmiş olsun temennisinde bulunularak çeşitli ikramlar yapıldı.

Nevşehir Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen Berat Kandili programında Nevşehir İl Müftülüğü ilahi ekipleri tarafından mevlid-i şerif, Kur’an-ı Kerim ve salâvatlar okunarak dualar edildi.

İl Müftü Yardımcısı Selami Kurt, “Beraat Gecesi bilerek yada bilmeden işlediğimiz hata ve günahlardan tövbe edip, kalplerde bıraktığı kirlerden arınma, sıkıntı ile bunalan ruhlarımızın Rabbimizin rahmet ve mağfiretine ulaşması adına Müslümanların önüne açılmış bir fırsat kapısıdır. Rabbimiz, günah yüklerinden arınmış hayra anahtar, şerre kilit olmaya azmetmiş, yüreğini imana açmış, kullar olarak Ramazan ayına ulaşmamızı nasip eylesin." dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.