banner461

Salgın Sürecinde, Görüşü Engelleyen Büyük Taşıtlar

Salgın; koronavirüs olarak adlandırılan mutasyonlarla bulaşma hızını artıran; Dünya'da 2 124 193 insanın, Ülkemizde 25 210 insanın vefatına neden olan; ekonomik ve sosyal hayatı derinden etkileyen...

banner15
Salgın Sürecinde, Görüşü Engelleyen Büyük Taşıtlar
26 Ocak 2021 Salı 14:54

banner517
banner134

Salgın; koronavirüs olarak adlandırılan mutasyonlarla bulaşma hızını artıran; Dünya'da 2 124 193 insanın, Ülkemizde 25 210 insanın vefatına neden olan; ekonomik ve sosyal hayatı derinden etkileyen; insan sağlığını ruhsal ve fiziki olarak rahatsızlandıran; mevsimsel olarak insanların günlük yaşantısını evde veya kapalı ortamlarda geçirmesine neden olan; küresel düzeyde bir hastalıktır.

Büyük araçlar; etrafımızda gördüğümüz tüm ürünlerin tedarikinde, fırından alınan ekmeğin, manavdan alınan meyve ve sebzenin, büfeden alınan gazete ve derginin, mağazadan alınan kıyafetin vb. bütün ihtiyaç maddelerinin, tüketicilerin bulunduğu yerlere kadar getirilmesinde, yük taşıyan lojistik taşıtlar ile; insanların sevdiklerine kavuşmalarını, geçimini sağladıkları yerlere kadar gitmelerini sağlayan toplu taşıtlar, günümüzün vazgeçilmez araçlarıdır; hayatın istisnasız her alanında yer almaktadır. Onları kullanan uzun yol sürücüleri zor iklim şartlarında / gece gündüz demeden direksiyon çevirerek meşakkatli bir görev yapmaktadır. 

Koronavirüs salgını; maske-mesafe-temizlik kuralının yanında, bir de kalabalık ortamlardan elden geldiğince uzak durulmasını gerektirdiğinden, insanlar evlerinde kalmak zorundadır: 

-65 yaş üstünün ve 20 yaş altının günün sadece 3 saati dışında evde kaldığı 

-Öğrencilerin sıralarından uzakta, uzaktan eğitimle ders görmek için evde kaldığı

-Okul öncesi-ilk-orta-lise-üniversite eğitimcilerinin, öğrencilerine ders vermek için evde kaldığı

-Pandemi kısıtlamaları gereği iş yerleri kapalı olanların evde kaldığı

-Evini ofis gibi kullanıp, işini evden yapanların evde kaldığı

-Karantina şartlarında dışarı çıkamayanların evde kaldığı 

-Yaşlıların muhabbet için, çocukların oyun için parklara gidemeyip evde kaldığı

-Psikolojik ve fiziki rahatsızlıklar sebebi ile vb. gerekçelerle dışarı çıkamayanların evde kaldığı
bir salgın süreci yaşanmaktadır.

Evlerin pencereleri veya balkonları; insanların kendilerini zihni olarak dışarıda hissetmelerini sağlayan, çevreyi ayakları ile değil de gözleri ile dolaşmalarını sağlamaktadır. 

Her bina bodrum ve zemin kata sahiptir ve bu kattaki dairelerde de ikamet eden insanlar bulunmaktadır. 

Özellikle büyük taşıtlar; binaların önlerine park ettiğinde, evde kalan o insanların pencerelerinin ve varsa balkonlarının görüş alanları engellenmektedir.
O evlerde oturanlar, evde kaldıkları sürede gözleri ile dahi olsa çevreyi gezememekte; evde zaten pandemi şartlarının psikolojik ve ekonomik olarak

zorladığı hayat şartları, ev içi huzursuzluklara sebebiyet verebilmektedir.  

Büyük taşıt sürücüleri, empati kurmalı ve hiçbir komşusunun görüş alanını engellemeyecek yerlere, araçlarını park etmelidir.  
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.