banner461

Yeşilay Nevşehir Şube Başkanı Yalçın FİB Haber'i Ziyaret Etti

Yeşilay Nevşehir Şube Başkanı Mehmet Yalçın ve beraberindeki YEDAM ekibi gazetemize ziyarette bulundular.

banner15
Yeşilay Nevşehir Şube Başkanı Yalçın FİB Haber'i Ziyaret Etti
27 Ekim 2021 Çarşamba 14:53

banner517
banner134

Yeşilay Nevşehir Şube Başkanı Mehmet Yalçın, Başkan Yardımcısı Yusuf Yazılı, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Ercan, Ragip Akbolat ve YEDAM'dan  Sosyal Hizmet Uzmanı ve Klinik Psikolog Uzmanı Nevşehir Gündemin adresi www.fibhaber.com İnternet gazetesini ziyaret ederek gazetemiz Genel Yayın yönetmeni Fikret Çapacı ile görüştü.

Yeşilay ve YEDAM’ın yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler veren Yeşilay Nevşehir Şube Başkanı Mehmet Yalçın, bağımlılıkla mücadele noktasında iş birliğinde gerçekleştirilecek proje ve çalışmalar hakkında istişarede bulundu. 

Ziyarette açıklamalarda bulunan Yeşilay Şube Başkanı Mehmet Yalçın son yıllarda madde ve alkol bağımlılığının giderek artığına dikkat çekerek bu alanda tedavi, müdahale ve danışmanlık temelinde yeni yaklaşımlar geliştirmeyi gerekli kıldığını ifade etti. 

“81 ilde 105 Yeşilay Danışmanlık Merkezi aracılığıyla ücretsiz hizmet vermekteyiz”

Yeşilay’ın 2013 yılında tüzüğünde değişiklik yaparak rehabilitasyon hizmetlerinin faaliyetleri arasına aldığını belirten Yalçın, “Türkiye’ye özgü bir ayakta destek hizmet modeli geliştirilmiş ve 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 2015 yılında danışma hattı ile 2016 yılında ise yüz yüze danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır. Şu anda 81 ilde 105 Yeşilay Danışmanlık Merkezi aracılığıyla ücretsiz hizmet vermekteyiz. YEDAM’ların bünyesinde alanında uzman psikologlar, sosyal hizmet uzmanları ve halkla ilişkiler uzmanları çalışmalar yürütmektedir.” dedi.


YEDAM danışma hattının 115 olduğunun altını çizen Yeşilay Şube Başkanı Mehmet Yalçın, “Uzman psikologlar tarafından danışanlara destek sağlanır. Bağımlılık şiddeti ölçülerek kişiye özgü tedavi planı oluşturulur, kişinin tıbbî tedaviye ihtiyacı gerekli görülürse sosyal hizmet uzmanı kişinin sürecine refakat eder. AMATEM süreci ve akabinde sosyal hizmet uzmanı, danışanı, sosyal risk ve ihtiyaçlarına göre değerlendirir.  Danışmanlık merkezlerinde aile görüşmesi ve danışanın merkeze gelmediği; danışan yakınlarının merkeze geldiği kişi dışı görüşmeler de yapılmaktadır. YEDAM olarak kurumunuzla ortak çalışmalara imza atmak istiyor, bu konuda sizlerin desteğinizi bekliyoruz” diye konuştu. 

“FİB Haber.Com Ailesi olarak sizlere destek vermeye hazırız”
 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren FİB Haber Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Çapacı ise, “Yeşilay ülke genelinde yürütmüş olduğu çalışmalarla önemli sorunların çözümü noktasında toplumumuza büyük destekler sağlıyor. Yeşilay Danışmanlık Merkezinin ilimiz Nevşehir'de faaliyet göstermesi bizleri mutlu etti. Günümüzde gençlerimizin yaşam kalitesini birçok bakımdan olumsuz etkileyen bağımlıklarla mücadele etmek için YEDAM’ın önemli bir hizmet noktası olacağına inancımız tam. Bu bağlamda sağlıklı bir toplumun inşası için www.fibhaber.com ailesi olarak sizlere destek vermeye ve ortak çalışmalar yapmaya hazırız. İlimizde yaptığınız ve yapacağınız çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

Ziyaret, günün anısına çekilen fotoğraflarla son buldu.

Yeşilay‘ın 100 Yıllık Tarihi

Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam'ı İbrahim Haydarizade'nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin'in izniyle 5 Mart 1920'de İstanbul'da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. Yeşilay'ın kurulduğu 1 - 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

"Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü'nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay'a "kamuya yararlı dernek statüsü" verilmiştir.

Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay'ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay'ın mücadele alanına dahil olmuştur.

Yeşilay ilgili bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/1920yesilay

https://www.yesilay.org.tr/tr/yesilay-yayinlari

https://www.yesilay.org.tr/tr/cocuk-dergileri

https://www.yesilay.org.tr/tr/yesilay-dergisi

http://bagimlilik.org.tr/

http://obm.org.tr/

http://birakabilirsin.org/

http://yedam.org.tr/

https://yesilay.org.tr/tr/

http://tbm.org.tr/


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.