banner461

Açığa alınan Öğretmen ve Memurların son durumları ne olacak?

Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanlığı, FÖTE/PDY soruşturmaları çerçevesinde açığa alınan öğretmen ve memurlarının durumlarının bir an önce açığa kavuşturulması gerektiğine dikkat çekildi.

banner15
Açığa alınan Öğretmen ve Memurların son durumları ne olacak?
22 Ekim 2016 Cumartesi 13:42

banner517
banner134
Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanlığı, FÖTE/PDY soruşturmaları çerçevesinde açığa alınan öğretmen ve memurlarının durumlarının bir an önce açığa kavuşturulması gerektiğine dikkat çekildi.
Konuya ilişkin açıklamada; “15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin ardından kamudaki FETÖ/PDY temizliğine yönelik başlatılan açığa alma işlemlerinde 3 aylık süre doluyor. “Disiplin kovuşturması” kapsamında açığa alınan memurlar hakkında herhangi bir karar verilmediği takdirde Devlet Memurları Yasası gereğince görevlerine iade edilmeleri gerekiyor. Bu kapsamda Bakanlık tarafından açığa alınan, 3 bin 400 öğretmenin görevine iade edilme işlemlerinin başladığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gerekli bildirimlerin yapıldığı bilinmektedir. Bu kapsamda Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından da öğretmenlere tebligatların gönderilmeye başladığı görülmektedir. Darbe girişiminin ardından Ülke genelinde kamuda yaklaşık 80 bin memur açığa alındı.İlimizde de  gerek Bakanlıktan gelen emir doğrultusunda gerekse Nevşehir Valiliği kararı ile görevden el çektirilip Milli Eğitim ve diğer kurumlardan açığa almalar olmuştur. Bu memurların bir bölümü ihraç edildi. Açığa alınan ancak haklarında herhangi bir işlem yapılmayan memurların, yasa gereği bir süre sonra görevlerine iade edilmeleri gerekiyor. Bu süre, “disiplin kovuşturmalarında 3 ay’’. 657 Devlet Memurları Yasası’nın görevden uzaklaştırmalarla ilgili “süre” başlıklı 145. maddesinde şöyle deniliyor:  Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır. Bir ceza kovuşturması icabından olduğu takdirde görevinden uzaklaştırmaya yetkili amir (Müfettişlerin görevinden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir) ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir ve ilgiliye de yazı ile tebliğ eder. Bu maddeye göre eğer memur hakkında “ceza kovuşturması” varsa görevden uzaklaştırma iki aylık sürelerle uzatılabiliyor. Temmuz ayından başlayan “disiplin kovuşturması” kapsamındaki açığa alma işlemlerinde 3 aylık süreler dolmaya başladığı şu günlerde,ilk günden beri mağduriyetler yaşanmasın diye çok hassas bir şekilde çalışma yapan,Nevşehir Valiliğimiz’den  yasaya göre, bu kapsamda açığa alınan ancak haklarında herhangi bir işlem yapılmayan veya yapılan öğretmen ve memurların durumları noktasında  yapılan kovuşturma ve inceleme çalışmalarının neticesinin kamu oyu ile paylaşılmasını, bilgi kirliliğinin giderilerek, belirsizliğin bir an evvel ortadan kaldırılmasını bekliyoruz. Bu hassas süreçte mağdur edebiyatı yaparak algı oluşturmaya çalışan art niyetli kişi veya kuruluşlara da fırsat verilmemiş olacağı kanaatindeyiz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.