banner461

AK Parti adaylarında eleme süreci başlıyor

AK Parti'de aday adaylarının milletvekili listelerine girebilmesi için ilk aşama 6 Mart Cuma günü başlıyor.

banner15
AK Parti adaylarında eleme süreci başlıyor
04 Mart 2015 Çarşamba 16:23

banner134
7 Haziran seçimleri için geçen hafta sonunda aday adaylarıyla ilgili teşkilat temayül yoklamalarını tamamlayan AK Parti’de ikinci aşama bu hafta sonundan itibaren başlıyor.  6 bin 223 aday adayının başvuruları 6 Mart Cuma gününden itibaren partide değerlendirilmeye alınıyor.
Genel başkan yardımcıları başkanlığında oluşturulacak komisyonlarda aday adayları ile mülâkat yapılacak. Bir anlamda ilk eleme sürecinin gerçekleştirileceği  10’dan fazla komisyonda, Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyeleri de görev alacak. 6 – 15 Mart arasında çalışacak olan komisyonlar daha sonra adaylarla ilgili raporlarını oluşturacak.
KARARI ÜST KOMİSYON VERECEK

AK Parti bu seçimlerde teşkilat yoklaması ve kamuoyu yoklamalarına ek olarak şehirlerde ayrıca sandık da kuruyor. Sivil toplum temsilcileri ve halkın adaylar hakkında görüşünü almak için kurulacak sandıklardan gelen sonuçlar, alt komisyon raporlarıyla birlikte Üst Komisyona sunulacak.
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst komisyon, 23 Mart-6 Nisan'da listelere son şeklini verecek. Her aday belirleme sürecinde olduğu gibi bu sefer de üst komisyon çalışmalarının sürdürüldüğü bölüme, komisyon üyesi olmayan kimsenin girmesine izin verilmeyecek.
Listeler 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek. 14 Nisan'da ise geçici listeler, Resmi Gazete'de ilan edilecek. 24 Nisan'da da kesin listeler yayınlanmış olacak.


BEYANNAME VE KAMPANYA İÇİN DE ÇALIŞILIYOR

AKP’nin seçim beyannamesi ve kampanyası için de iki ayrı ekip tarafından çalışma yürütülüyor. Her iki ekibin başında da Parti Sözcüsü, Tanıtım ve Medya’dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay var.
Şubat ayı başında Afyon’da iki günlük bir kampa giren ekipte AK Parti’nin seçim kampanyalarını yürüten ARTER Reklam Ajansı ile kamuoyu araştırmalarını yapan araştırma şirketi ANAR yetkilileri de yer aldı. Kampanyanın  çerçevesi o toplantıda belirlendi.  Seçim söylemi, slogan, billboard, televizyon ve gazete reklamları ile şarkılar için çalışma başlatıldı.
AK Parti'de kampanya tanıtımın 15 Nisan’da yapılması bekleniyor.Daha öncekilerden farklı olarak parti bu kez kampanya tanıtımını 7 bölgeye yayacak. Her bölgede  hem adayların, hem de beyannamenin tanıtılacağı toplantılar yapılacak.Kaynak: Al Jazeera 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.