banner461

Avanoslu Şehit Ailesini Üzen Mahkeme Karar

Aralarında Avanos İlçesi’ne bağlı Paşalı Köyü’nden kısa dönem askerlik görevini yapan öğretmen adayı piyade onbaşı Emre Yıldırım’ın da bulunduğu Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu ve sekizi asker 11 kişinin yaralandığı mühimmat deposundaki patlamayla ilgili davada yargılanan komutanların tutuklanması için ailelerin üst mahkemeye yaptığı başvuruya ret kararı çıktı.

banner15
Avanoslu Şehit Ailesini Üzen Mahkeme Karar
22 Temmuz 2013 Pazartesi 15:52

banner517
banner134

 Şehit ailelerinin, üst mahkemenin yanı sıra Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Abidin Ünal ve askeri savcıya, sanıkların tutuksuz yargılanması kararına itiraz için müracaatı da kabul edilmedi. Askeri savcılık başvuruyu reddederken komutanlık işleme bile almadı. Mahkeme, suç delillerini karartma, suç vasfının değişebileceği ve kaçma şüpheleri olmadığından, sanıkların tutuklu yargılanmaları talebini reddetti.

Bu karara sert tepki gösteren şehit aileleri, konuyu üst mahkemeye taşıdı. Ailelerin avukatları, Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne dilekçeyle başvurarak, sanıkların görevden alınıp tutuklanmaları talebinde bulundu.

Başvuruda suçun işleniş şekli, şehit sayısının fazlalığı ve 13 milyon lira gibi büyük bir maddi zarar olmasına rağmen sanıkların görev başında bulunması ve tutuksuz yargılanmalarının kamu vicdanını sızlattığı, şehit ailelerinde infiale sebep olduğu vurgulandı.

Ayrıca şehit aileleri, Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanı Ünal ve askeri savcıya, sanıkların tutuklanma kararına üst mahkemeye itiraz etmeleri için başvurdu ancak hiçbirinden bekledikleri cevabı alamadılar.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehirli - 8 yıl önce
bu olayın üzeride böylece kapanacak. olan o kadar askere oldu ailesine oldu...