banner461

Baharın ilk günlerinde bağ bahçe işleri başladı

Nevşehir'de Havaların ısınması ve Üçüncü 'Cemre'nin toprağa düşmesiyle birlikte, Nevşehir’de bağ bahçe işleri başladı.

banner15
Baharın ilk günlerinde bağ bahçe işleri başladı
05 Mart 2017 Pazar 17:11

banner517
banner134
İlk cemrenin havaya düştüğü ikincisinin suya ve sonuncusunun da toprağa düştüğü cemreler aynı zamanda bir anlamda da baharın müjdeleyicisi anlamını taşımaktadır.

Baharın ilk günlerinde Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat), İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat) ve son olarak Üçüncü cemre de (5-6 Mart) toprağa düştü.

 Nevşehir'de hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte Nevşehir de bağ-bahçe işleri iyice hız kazandı. Baharın gelmesiyle bağ bahçe işlerine yoğunluk veren vatandaşlar, ağaç budama ve ilaçlamanın yanı sıra yer belleme ve bağ bahçe temizleme işlerine başladı.

Bağ belleme dönemi başladı

Hemşerilerimiz bu güzel havalarıda fırsat bilerek özellikle bağ budama ve bağ görümü işlerine koyuldular. 

Baharın gelmesiyle tarla bahçe işine yoğunluk veren Nevşehirli hemşehrilerimiz daha fazla verim elde etmek için bağlarını bellemeye başladı.

Nevşehir Nar kasabası eski Belediye Başkanlarından Yusuf Kurugöllü, her yıl baharın gelmesine yakın bu dönemde belleme çalışmalarını yaptıklarını belirterek, bu dönemde yapılan bellemenin verimi artırdığını söyledi.

Bağ sahibi Yusuf Kurugöllü, “Kışın geride bıraktığı izleri taşıyarak iyi bir bakıma ihtiyaç duyulan bağ ve bahçelerde belleme dönemi başladı. Gerek havaların ısınmasından, gerekse bitkilerin gelişme dönemine girmesi nedeniyle bahçedeki doğal örtüye en iyi yetişme ortamını sağlamak gerekir. Toprak kış aylarında kar, yoğun yağışlar, aşırı soğuklar nedeniyle sertleşir ve hava alma güdüsünü kaybetmiştir. Bu nedenle öncelikle toprağı yüksek miktarda havalandırmak gerekir bu amaçla belleme yaparak bu çalışma sistemini sürdürüyoruz. Genellikle bu işi bel küreği ile yaparak, toprağı bir kürek derinliği kadar açıyoruz. Ortaya çıkan büyük toprak kütleleri çapa yardımı ile parçalayıp, tırmıkla kaba tesviyesi yapıyoruz. Bu şekilde toprak hem havalandırılıyor, hem de bitki yetişmesine uygun bir zemin oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.