banner461

Bu Gece Gökyüzüne Bakmayı Sakın Unutmayın!

Orionid meteor yağmuru ile Bu gece gökyüzünde şölen var. Gece saat 1 ile 4 arasında gözünüz gökyüzünde olsun.

banner15
Bu Gece Gökyüzüne Bakmayı Sakın  Unutmayın!
21 Ekim 2016 Cuma 17:24

banner517
banner134
 Bu Gece Gökyüzüne Bakmayı Sakın Unutmayın! Bu gece gökyüzündeki devasa Orion meteor yağmuru başlıyor. Orionid meteor yağmuru bu gece meydana gelecek. Facebook’un bugün kullanıcılarına hatırlattığı Orionid meteor yağmuru saat kaçta başlayacak ve nasıl izlenecek?Orionid meteor yağmuru bu gece saat kaçta nerede görünecek?
Ancak bazı tarihlerde görülmesi daha kolay oluyor. İşte Orionid meteor yağmurunun en net izlenebileceği gecelerden biri bu gece. 2 Ekim tarihinde başlayan Orionid meteor yağmuru  7 Kasım gününe kadar devam edeceği ön görülüyor. Orionid meteor yağmurunu izlemek isteyenler içinse en uygun tarih bugün.
 

 
21 - 22 Ekim tarihlerinde saat 23.00’den sonra doğu yönünde gökyüzünde birbirlerine yakın, belirgin bir şekilde üst üste dizilmiş üç yıldız bulunur. Bu yıldızları bulduktan sonra onların batı yönüne doğru baktığınızda onlardan daha kuvvetli bir şekilde parıldayan kızıl bir yıldız görürsünüz. Bu yıldız Avcı Takımyıldızı’nın en parlağı olan Betelgeuse yıldızıdır.
 
 
 Orionidler’in dağıldığı nokta yaklaşık olarak Betelgeuse yıldızının bulunduğu bölgedir. Ama meteorlar bu bölgede her tarafa doğru yayıldığından gökyüzünün her yerinden Orionidler’i görebilirsiniz.
 

 
ORİONİD METEOR YAĞMURU NEDİR?
 
Her yıl Ekim ayında yaşadığımız Orionid yağmurları, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biri. İsmini Orion (Avcı) takımyıldızından geliyorlarmış gibi görünmelerinden alıyor. Gece 01.00 ile 04.00 saatleri arasında net bir şekilde görülebiliyor. Gökyüzünde kayan yıldız görmek isteyenlerin şansının en yüksek olacağı tarihler 20 ve 22 Ekim tarihleri.
 

 
Diğeri olan Eta Akuarid yağmuru (Kova takımyıldızından geliyor gibi görünürler) ise Mayıs’ta oluyor. En son 1986’da gördüğümüz Halley, Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlıyor. Dünya’dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı olacak.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

Etiketler; #meteor yağmuru

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.