banner461

Bulgaristan'dan gelen tuzak telefon aramalarına dikkat!

Ağırlıklı olarak "evlilik" ve "gönül ilişkileri" ile ilgili davetler içeren telefon aramalarıyla yapılan dolandırıcılık olaylarında, dolandırıcılar yeni senaryolar geliştirerek karşılarındakini etkilemeye çalışıyor. İşte bunun son örneğini de Nevşehir'li bir vatandaşımız yaşadı.

banner15
Bulgaristan'dan gelen tuzak telefon aramalarına dikkat!
09 Mart 2017 Perşembe 15:30

banner517
banner134
Ağırlıklı olarak "evlilik" ve "gönül ilişkileri" ile ilgili davetler içeren telefon aramalarıyla yapılan dolandırıcılık olaylarında, dolandırıcılar yeni senaryolar geliştirerek karşılarındakini etkilemeye çalışıyor. Türkiye'deki şahıslara çoğu zaman cep telefonlarından ulaşan dolandırıcılar, bu irtibatı kısa sürede parasal ilişkiye dönüştürmeye çalışıyor.

Bazen çok sayıda cevapsız arama yaparak Türk vatandaşlarını meraklandırmaya çalışan dolandırıcılar, cevapsız aramalara dönüş yapıldığında da, kısa bir tanışma sürecinin ardından asılsız yaşam hikayeleri ve vaatlerle karşılarındakini tuzağa düşürüyor.


359 896 140402 nolu telefondan Nevşehirli bir vatandaşımızı arayan ve Türkçe konuşan Bulgaristanlı bir bayan "- Ben şuan Bulgaristan gümrük kapısında bekliyorum. Bana 350 Euro lazım en yakın postanaye para yatır. Oraya geleceğim ve seninle evleneceğim" diyerek vatandaşımızı dolandırmak istedi.

Olay sonrası FİB Haber Merkezini arayan vatandaşımıza Haber müdürümüz bunun bir dolandırıcılık olayı olduğunu kendilerine sakın para yatırmaması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine yaşadıklarının haber yapılmasını isteyen vatandaşımız, sakın bu tuzağa kimse düşmesin diyerek FİB Haber Merkezine teşekkür etti.

Bulgaristan'dan Türkiye'deki vatandaşları telefonla arayıp ilişki kuran ve maddi çıkar sağlayan dolandırıcıların sayısında son zamanlarda artış yaşandığına çeken yetkililer, "Görmediğiniz, tanımadığınız kişilere para yollamayın. Kalbinizin sesini değil, sağduyunuzun sesini dinleyin" uyarısında bulundu.

Bulgaristan ve Romanya uyruklu iyi derecede Türkçe konuşan bayanların bazı internet sitelerinden veya televizyon kanallarındaki arkadaş bulma yayınları vasıtasıyla ya da herhangi bir şekilde telefon numaralarını öğrendikleri Türk vatandaşlarını arayarak;

• Türkiye’ye veya bulundukları ülkeye gelmeyi düşündüğünü, gelmek için paralarının olmadığını, pasaport ve uçak bileti masrafları için yardımcı olmalarını,

• Para göndermesi halinde Türkiye’ye veya bulundukları ülkeye gelip arkadaş olabileceklerini veya evlenebileceklerini,

• Başka ülkelerdeki Türk vatandaşlarını cep telefonları veya Bulgaristan’da bulunan sabit hatlardan arayarak ekonomik olarak çok zor durumda olduklarını, çalışmak için Türk vatandaşlarının bulunduğu ülkeye gelmek istediklerini,

• Türkiye’ye sınır kapısından giriş yapabilmek için birkaç bin YTL’ye ihtiyacı olduğunu, bu paranın olması durumunda giriş yapabileceğini,

• Aile fertlerinden kötü muamele gördüğünü ve kendisini zorla evlendirmek istediklerini, yurtdışına çıkmak istediğini, pasaport ve yol parasının olmadığını vb. gibi söylemlerle dolandırıcılık yaptıkları tespit edilmiştir.

Yurt dışından arayan veya çağrı bırakan şahısları aramayınız, söylediklerine itibar etmeyiniz, şikayet için en yakın emniyet birimine müracaat ediniz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.