banner461

Çin'in Uygurlara zulmü bitmiyor, artıyor

1933’ten bugüne kadar kanın ve gözyaşının durmadığı Doğu Türkistan Müslümanlara zindan oldu. İsrail’in izinden giden Komünist Çin yönetimi, Uygurların beraber namaz kılmalarını, Müslüman kadınların başörtü takmalarını ve İslami kitapların yayınlanmasını yasakladı.

banner15
Çin'in Uygurlara zulmü bitmiyor, artıyor
30 Haziran 2015 Salı 22:15

banner517
banner134
 Mazlum coğrafyayı ve Uygurları, Doğu Türkistan konusunda yaptığı araştırmalar ile tanınan Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Ömer Kul anlattı.

Uygurların bölgede çok büyük baskı ve şiddet altında hayatlarını devam ettirmeye çalıştığını belirten Ömer Kul, “ Dünya büyük bir zulmü görmezden geliyor. Uygurların insani temel hakları ellerinden alınmış durumda. Buna rağmen birçok ülke Çin ile ticari anlaşmalar yapıyor.” dedi.

Doğu Türkistan’da ne kadar Uygur Türkü yaşıyor?

Çin kaynakları Doğu Türkistan’daki Uygur Türkü sayısını 19,5 milyon olarak açıklıyor. Nüfusun yüzde 43’ünü de Çinlilerin oluşturduğunu söylüyorlar. Fakat bu rakamlar sağlıklı değil. 1992’de yapılan 2.Doğu Türkistan Kurultayında 35 milyon nüfus olduğu açıklanmıştı. Nüfusun sürekli artacağı da göz önüne alındığında 50 milyon Uygur’un olduğu söylenmekte. Hatta bazı kaynaklarda 60 bazılarında 70 milyon olarak da geçiyor.

Düzenli sayım yapılıyor mu?

Düzenli sayım yaptırılmadığı için net rakam vermek doğru değil. Çin’in 19,5 milyon olarak açıkladığı rakamı esas alırsak en az 30 milyon insan katledildi dememiz gerekir.

Baskılardan dolayı Türkiye’ye göç eden uygurluların sayısı ne kadar?

Bu konuda net rakam söyleyemiyoruz. Ancak 200-300 bin Uygur’un Türkiye’de ikamet ettiği açıklanmıştı. Bizde bu açıklamayı esas alıyoruz. Ama tabi bu rakamlar kesin değil, çünkü hala gelenler var. Gelip ikamet alamayanlar var. Ama son olarak 200-300 bin arasında Uygur’un Türkiye’de olduğunu biliyoruz.

Milli Gazete


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.