banner461

Geleceğimiz gözlerinizde gördüğüm ışıltılar gibi aydınlık olsun

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, Öğretmenler günü nedeniyle yayımladığı mesajında öğretmenlere seslendi; “Geleceğimiz gözlerinizde gördüğüm ışıltılar gibi aydınlık olsun” dedi.

banner15
Geleceğimiz gözlerinizde gördüğüm ışıltılar gibi aydınlık olsun
24 Kasım 2018 Cumartesi 12:16

banner517
banner134

Demir mesajında; “Başta bilgi, sevgi ve ahlak gibi tüm güzel değerleri bir başka insana aktarmak olarak tanımlayabileceğimiz öğretmenlik mesleğini icra ediyor olmanın dün olduğu gibi bugün de haklı sevincini yaşıyoruz. Fedakârlık ve özveri kavramları belki de en güzel anlamını biz öğretmenlerin faaliyetleri içerisinde bulmaktadır. Başöğretmen Atatürk “öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Bizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün izinde öğrencilerimizi ahlaklı, edepli, inançlı, imanlı, bilgili, kültürlü, erdemli, onurlu, milli ve yerli bir nesil için her zamankinden daha fazla çalışarak en değerli cevherlerimiz olan çocuklarımıza şekil vermeye çalışan sanatkârlar olmaya devam edeceğiz. Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa… Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya, öğretmen öyle can verir topluma. Öğretmenler anne olurlar, baba olurlar kardeş olurlar ve arkadaş olurlar. Dünyayı tanıtırlar bize, daima gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatırlar. Dürüstlük ve yardımseverlik gibi evrensel değerlere ulaşmamızı sağlarlar.

Ben öğretmen olarak gönderildim. Hz. Muhammed (s.a.v). Öğretmenler hakikati, cesareti, tebessümü kuşanan önder, sözünde güzellik, davranışlarında nezaket, görüşlerinde isabet, bakışlarında feraset, gönlünde merhamet, sesini değil sözünü yücelten, feyiz ve düşünce ordularıdır. Milletimizin yarınını inşa etmek için gösterdiğiniz gayreti bu satırlarda tam olarak anlatabilmek mümkün olmasa da birkaçını saymadan geçemeyeceğim.  Bazen bir sözünüz bir öğrencinizin yaşam felsefesini oluşturdu.  Hayata tutundu bir başka öğrenciniz sizin yüzünüzdeki tebessümle. Başarının en temel şartının azimle çalışmak olduğunu ilk sizden öğrendi kimi öğrencileriniz. Gün oldu, kararlı duruşunuzla öğretmiş oldunuz adaletin ne büyük değer olduğunu. Kaynağı sevgi olan bakışlarınız eritti cehaletin buzdan kalesini, yok etti zihinlerde kök salmış ön yargıları. Tüm bu güzellikler hep sizin özverili çalışmalarınızla oldu hiç şüphesiz.  Öğrencileriniz söz konusu olunca kendi hayallerinizi, plânlarınızı bir kenara bıraktınız. Sırf onlara daha çok faydalı olabilmek için uykusuz çok geceler geçirdiniz hatta sağlığınızı riske attığınız zamanlar bile odu. Bilgiye, sevgiye muhtaç yürekler sizin için her şeyden önce geldi hep. Size olan sevgisini göstermek ve minnettarlığını ifade etmek için hep ön sıralarda oturan, gözlerini sizden hiç ayırmayan öğrencileriniz olmuştur muhakkak. Tam da o öğrencilerinizin hâl dili ile ifade ettiklerini burada kelimelerle söylemek istiyorum.  Milletimizin evladına verdiğiniz emeklerden, onların yetişmesi için gösterdiğiniz çabadan dolayı size yürekten teşekkür ederim. Özgürlüğü karakterinin en önemli vasfı bilen bireylerin yetişmesi,   namusunu asla çiğnetmeyecek nesillerin geleceğin Türkiye’sinde yer alması ve insanın insana olan düşmanlığının yok olduğu bir dünyanın oluşması ancak ve ancak biz öğretmenlerin yine fedakârca çalışmaları ile gerçekleşecektir. Bu hedeflere ulaşmak adına mesleğimizin kutsiyetinden aldığınız şevkle çalışmaya devam edeceğinize eminim. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. (Mustafa Kemal Atatürk). Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal olmak üzere hayatta olmayan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, bütün maarif camiasının öğretmenler gününü kutluyor ve içimizde ışığın hiç bir zaman sönmemesini arzu ediyor, dünyanın en saygın insanları olan siz öğretmenlerimizin huzurunda saygı ile eğiliyor, geleceğimiz gözlerinizde gördüğüm ışıltılar gibi aydınlık olsun. Hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.