banner461

Göreme Belediyesine Bakanlıktan Hibe

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, maliyeti 1.5 milyar lirayı bulan tesis ve çevre yatırımları kapsamında Göreme Belediyesi’ne çöp kamyonu hibe edildi.

banner15
Göreme Belediyesine Bakanlıktan Hibe
18 Ocak 2013 Cuma 12:26

banner134

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1.5 milyar lirayı bulan çevre yatırımlarının açılış töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile Ankara Arena Spor Salonu'nda yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2011-2012 döneminde çevre kirliliğinin önlenmesi için yaptığı yatırımları, dev törenle hizmete açtı. Açılış töreni, 10 bin 500 kişilik Ankara Arena Spor Salonu'nda yoğun bir katılımla takip edildi.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; "Ülkemizdeki hızlı şehirleşme, plansız ve çarpık bir yapılaşmaya neden olurken diğer taraftan da doğal kaynakların ölçüsüz kullanılmasına ve çevre kirliliğine yol açmıştır. Bu sorunların kalıcı bir şekilde çözülmesi noktasında kentsel dönüşüm süreci çok önemli bir adım" dedi.

GÖREME BELEDİYESİNE ÇÖP KAMYONU

Yapılan yatırım çerçevesinde Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nce 311 belediye ve 21 il özel idaresine, toplam 60 milyon lira değerinde 332 çöp toplama, 2 vidanjör, 55 çevre denetim olmak üzere toplam 389 temizlik ve hizmet aracının dağıtımı yapıldı.

100 belediye ve 1 organize sanayi bölgesinin atıksu arıtma tesisi ve kanalizasyon şebekesi için 213 milyon liralık yapım giderinin 55 milyon liralık kısmı hibe edilirken yine 2 bin 200 belediyenin altyapı ve kanalizasyonu için 324 milyon lira hibe yardımında bulunuldu. Törende, Bakanlığın ilgili kuruluşu İller Bankası tarafından yatırımı tamamlanan 625 milyon lira maliyetli 213 kanalizasyon şebekesi, atıksu arıtma ve derin deniz deşarjı tesisi de hizmete açıldı.

Başbakan Erdoğan, şehirlerişehir yapan unsurun insan olduğunu, insanın huzuru, mutluluğu ve güvenliği olduğunu ve şehirlerin insanlarla zenginleştiğini söyledi.

''Bizde şehir şöyle bir şeydir ki merhum Ahmet Hamdi Tanpınar'ın deyimiyle konuşurken sohbetinize girer, yaşantımızı etkiler, rüyalarımıza, hülyalarımıza istikamet verir'' diyen Erdoğan, çamurun içinde ya da asfaltın üzerinde oynayan bir çocuk ile ulu bir çınarın gölgesinde oyun oynayan bir çocuğun muhayyilesi, dünyaya Selimiye, Süleymaniye, Fatih ve Hacı Bayram camilerinin penceresinden bakan bir çocuk ile yoğun araç trafiğinin kirli, puslu havanın, sokakta akan kanalizasyonun arasından bakan çocuğun tasavvurunun, sokağa çıktığında korna sesleriyle gürültüyle bağırış çağırış ile karşılanan bir çocukla, sokağa çıktığında sebillerle, çeşmelerle, ağaçlarla huzurlu sokaklarla birbirine gülümseyen, selam veren insanlarla karşılaşan bir çocuğun muhakemesinin aynı olamayacağını vurguladı.

Tören sonrası hibe edilen Çöp Kamyonlarının anahtarları dağıtıldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.