banner461

Kadına En Çok Değeri Türk Toplumu Vermiştir

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi Kadın Kolları Başkanı Fatma Kırfaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

banner15
Kadına En Çok Değeri Türk Toplumu Vermiştir
07 Mart 2017 Salı 13:03

banner517
banner134
Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi Kadın Kolları Başkanı Fatma Kırfaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Fatma Kırfaz, "Toplumun bir yarısı söz konusu ise ve bu kesim diğer yarısını da doğuran, eğiten, yetiştiren kadınlar ise onlara adanmış bir günün varlığı ne güzel bir  farkındalık. Oysaki kadına adanmış bu günün, haklarının peşinde koşan ve zulmün karşısında dimdik duran kadınların elim bir olay ile hayatlarını kaybetmelerinin yıldönümü olması, dünyanın her yerinde kadın olmanın biraz da güçlüklerle mücadele etmek demek olduğunu hatırlatıyor bize" dedi.

Kadının Türk toplumundaki yerinin her zaman özel bir yere sahip olduğunu belirten Kırfaz, "Kadınlarımızın saygınlığı ‘Hakan ve Hatun buyuruyor ki… ’şeklinde başlayan fermanlar ile belgelenmiştir.  Orhun Yazıtlarında Bilge Kağan devletin kuruluşunda annesi İlbilge Hatuna da yer vererek, kadının Türk toplumunda gördüğü değeri de Bengü Taş’a işletmiştir. Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk; İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça, öteki yarısı göklere yükselebilsin?”  sözleri ile ülkemizin gelişmesinin, yükselmesinin, ancak  kadına toplumun her alanında gereken yeri ve değeri vermekle mümkün olduğunu söylemiştir" şeklinde konuştu.

Kadına yapılan her yatırımın, her desteğin mutlaka toplumda yansımasını bulacağını belirten Kırfaz, "Çalışan, üreten kadınlar olmak için fırsat eşitliği tanınan; sağlıklı, ahlaklı çocuklar yetiştirecek bilgiye sahip, kendini cinsel obje olarak kullandırmayan bilince ulaşmış kadın toplumun çehresini değiştirecektir. Kadına şiddetin son bulmadığı günümüzde toplumun tamamının bu bilince ve duyarlılığa ihtiyacı var" dedi.

Türk Eğitim-Sen Kadın Kolları olarak kadının toplumda hak ettiği değeri bulması için gerekli her türlü çabayı göstermeye devam edeceklerini belirten Kırfaz, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak mesajına son verdi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.