banner461

Müzebüs Nevşehirli öğrencilerle buluşacak

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Kırıkkale’de başlamıştı. Bu yıl 14. yılına giren Müzebüs’ün bu seferki durağı ise Nevşehir.

banner15
Müzebüs Nevşehirli öğrencilerle buluşacak
24 Ekim 2016 Pazartesi 23:43

banner517
banner134
Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Kırıkkale’de başlamıştı. Bu yıl 14. yılına giren Müzebüs’ün bu seferki durağı ise Nevşehir. Müzebüs, 24-28 Ekim tarihleri arasında Nevşehir’de 5 okulun konuğu oluyor.

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Kırıkkale’den başlayan Müzebüs, Nevşehirli öğrencilerle buluşmaya devam ediyor.

Müzebüs ziyaretlerine, 24 Ekim tarihinde Nevşehir’in Merkez ilçesindeki Alacaşar İmam Hatip Ortaokulu ve 25 Ekim tarihinde Derinkuyu ilçesindeki Namık Kemal İlkokulu ile başlayacak. 26 Ekim tarihinde Avanos ilçesindeki Akarca Ortaokulu, 27 Ekim tarihinde Acıgöl ilçesindeki Karapınar İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs son olarak 28 Ekim tarihinde TEGV Hanife Tevfik Aytekin Öğrenim Birimi’ne konuk olacak.
Müze görmeyen çocuk kalmayacak
Yola çıktığı günden bu yana 1.886 okulun 396.419 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.
Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.
Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.