banner461

Nevşehir’in En Eski Yerleşim Alanlarından Biri

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesine bağlı Çakıllı Köyü, yörenin en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak biliniyor. Ancak köyün tarihi de tam olarak bilinmiyor.

banner15
 Nevşehir’in En Eski Yerleşim Alanlarından Biri
20 Aralık 2014 Cumartesi 17:00

banner517
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Derinkuyu ilçesine bağlı Çakıllı Köyü, yörenin en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak biliniyor. Ancak köyün tarihi de tam olarak bilinmiyor.

Çok eski bir yerleşim yeri olan çakıllı, 180 - 190 yıl önce, Niğde ili Bor kasabası civarında Boyvat denilen yerden gelerek buraya 6-7 aile yerleşmişler. İleri sürülen başka bir görüşe göre de Boyabat'tan 3 kardeşin bilinmeyen bir sebeple Til Köyüne yerleşmesi daha sonra bugünkü yerleşim yeri olan çakıllı köyüne gelerek ilk yerleşim birimi oluşturmuşlar. Bu ailelerden sonra köyde bulunan çiftçibaşı sülalesi Gameşler diye bilinen Gümüş sülalesi ve Altunlar sülalesi Suvermez'den, Demir sülalesi Doğala’dan, Mıtdalar sülalesi Kaymaklı'dan ve Memilli sülalesi olarak bilinen Demir soyadı ile tanınan sülale de Derinkuyu’dan gelerek yerleşmişler. öyün eski adı olan Giledis'in kimler tarafından verildiği bilinmiyor, ancak Osmanlı imparatorluğu zamanında bu ad kullanılmış. Köydeki tarihi kalıntılar; Avşar örenleri, Budra örenleri, Yeraltı dehlizleri ve bu dehlizlerde kapı taşları bulunmaktadır. Budra örenleri üzerindeki Taş kale ile köyün üzerindeki kalenin aynı yapılışa sahip olduğu ileri sürülmekte. Osmanlılar zamanında Bodra mezrası olarak Derinkuyu’ya bağlı olduğu bilinen yerin; Doğala yakınlarında bulunan ve Budra dağı olarak anılan dağın isminden adını alan ören yerinin eski bir yerleşim yeri olduğu muhtemel. Çakıllı köyünün batısında Doğala, Güneyinde Suvermez, Kuzeyinde özlüce, Doğusunda Derinkuyu ile çevrilidir, ilçeye uzaklığı 8 km. Arazi yapısı genellikle engebeli. En önemli tepe Ertaş Dağıdır. Çataltepe ve Ketir gibi küçük tepeciklere rastlanır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.