banner461

Şehir ve Üniversite….

Nevşehir Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Bağlamında Şehir ve Üniversite konulu Özden Taşgın2ın kaleminden...

banner15
Şehir ve Üniversite….
24 Ocak 2013 Perşembe 15:16

banner134

(Nevşehir Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Bağlamında)

 

Evrensel değerler ile beraber bölgesel değerlerin de ön plana çıktığı günümüzde, üniversiteler için bulundukları bölge ve şehir ile etkileşim önem kazanmıştır. Günümüzde üniversitelerin karşı karşıya olduğu konulardan birisi de, çevreleriyle işbirliği yapabilmek ve ortaklık potansiyellerini değerlendirmektir.

Ulusal düzeyde üniversitelere yapılan yatırımların ekonomik büyüme ve verimlilik üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle, son yıllarda gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan girişimci iklimle birlikte, üniversiteler bölgesel kalkınmada giderek öncü bir rol almaya başlamışlardır. Bu anlamda üniversiteler, bulundukları bölgenin ekonomik ve sosyokültürel yaşantısına önemli katkı sağlamaktadırlar.

Üniversiteler, sosyokültürel boyut altında ele alınan yaşamboyu öğrenme, kişisel gelişim ve yeni becerilerin kazandırılması kadar kamu ve özel sektöre sunulan profesyonel gelişim programlarıyla da toplum ve ekonomiye katkıda bulunmayı amaçlar.

Şehirlerin sosyoekonomik yerini ve önemini belirleyen işlevler; ekonomik, kültürel, idari ve siyasi boyutlardadır.

Nevşehir Üniversitesi gibi yeni ve dinamik üniversitelerin etki ve işlevleri, şehir ve bölge sınırlarını aşarak ülkeye kaynak sağlama açısından da büyük önem taşır. Üniversite ve şehir arasındaki etkileşimin artabilmesi için, üniversitelerin bulundukları şehirlerde algılanma düzey ve biçimlerinin geliştirilmesi, şehir ile üniversite arasında hangi alanlarda işbirliklerinin geliştirilebileceğinin belirlenmesi ve ortak çalışmalar yapılabilmesi önemlidir. Bu işbirlikleri ekonomik, teknolojik, sanatsal, sosyokültürel, sportif alanlarda kurulabilir. Ancak, bu işbirliklerinin belirli bir strateji ve amaç odaklı yürütülmesi önemlidir.

Ayrıca, üniversitenin bulunduğu şehrin ihtiyaçlarına cevap verirken, kendini nasıl geliştirebileceği de önemli bir konudur. Bu doğrultuda kendilerine “Yerelden Kopmadan Evrenseli Yakalamak” stratejisini koyan Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç Şehir ve Üniversite işbirliğinin sonuçlarını, yapılan binalardan, sosyal – kültürel, sportif faaliyetlerden, akademik, idari personel, öğrenci ve fakülte – yüksekokul artışları ile ortaya konmuştur. Bu stratejinin yansıması olarak; 2009 yılında kurulan Nevşehir Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü 2010 yılında aktif faaliyete geçerek Üniversite – Şehir işbirliğinin en iyi örneklerinden birini ortaya koymuştur. Bütün basın açıklamalarında “ Önceliğimiz galibiyet değil”, “Sporun kurumsal kimlik kazanması” ve “ Spor kültürü” açıklamalarında bulunan Nevşehir Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü başkanı Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın, sporun şehir, ülke ve toplumlar açısından önemli olduğunu bunun içinde bir spor stratejisinin olması gerektiğinin önemini belirtmektedir. Bu noktada Nevşehir Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü;

-          Futbol Takımız Kapadokya TV Turnuvasında,

 

-          Mersin’de Türkiye Büyükler Ferdi  Boks  Şampiyonasında,

 

-          Adana’da Binicilik Bölge Şampiyonasında,

 

-           Futbol Takımı 2010 - 2011 sezonunda şampiyon,

 

-           Şanlıurfa’da düzenlenen Türkiye Boks Şampiyonasında,

 

-           Kayseri’de Türkiye Bayanlar Boks Şampiyonasında,

 

-          Mersin’de  Kulüplerarası  Kros Şampiyonasında,

 

-          Trabzon’da Yıldızlar Türkiye Boks Şampiyonasında,

 

-           Rize’de Türkiye Genç Erkekler Boks Şampiyonasında,

 

-           Geleneksel Halk Oyunları yarışmasında,

 

-           Konya’da Puanlı  Atletizm   Yarışmasında,  

 

-           Uluslararası  Kapadokya  Oryantiring Yarışmasında,     

 

-           Kars’da  Boks   Türkiye Şampiyonasında,

 

-           2. Ligde  kadın basketbol takımı,

 

-           Erzurum’da Türkiye Büyükler Boks Şampiyonasında,

 

-    Amatör Kümede mücadele eden futbol takımı,

 

-          Adana’da Kulüplerarası Türkiye Kros Şampiyonasında,

 

Buna benzer daha birçok branşda; Futsal, Teakwando, Masa Tenisi, Basketbol, Voleybol, branşlarında aktif çalışmalarda bulunarak İlimizi, üniversitemizi Şehir – Üniversite işbirliği çerçevesinde ülkemizde ve uluslar arası tanıtımında, spor kültürünün ikame edilmesinde aktif rol almıştır. Ayrıca Şehir – Üniversite işbirliği çerçevesinde ilimiz sporcuları ödüllendirilerek örnek davranış sergilenmiştir.

Nevşehir Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü şuanda ilimizi profesyonel düzeyde temsil eden bir konumdadır. Bu yazı kaleme alınırken dahi kulübümüz ilimizi temsilen Manisa’da yapılacak olan Türkiye Boks Şampiyonası için kampa girmiştir. 2020 İstanbul Yaz Olimpiyat Oyunları adayı olan ülkemizde Olimpiyat bilincinin artırılması, spor kültürünün ve sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılması stratejisini ortaya koyan Nevşehir Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübümüz yaz okullarında çocuklarımızı ve antrenörlerimizi desteklemiştir.

Bu vesile ile Şehir – Üniversite işbirliğinin en iyi örneğini oluşturan Nevşehir Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübümüzün aktif rol almasında ve ortaya koyduğu strateji ile başta Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’a, Kulüb Yönetim kuruluna, Üniversitemiz diğer birimlerine, takımlarımızın ilimiz ve ülkemiz adına en iyi temsil edilmesinde hiçbir fedakarlıktan kaçmayan teknik heyet ve sporcularımıza ve maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen, bize yüreğini açan bütün bu necip milletin bireylerine sonsuz şükranlarımızı sunarız.Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.