banner461

"Ayla" Filminin Nevşehir Galası Yapıldı

Türkiye’nin Oscar adayı AYLA filminin oyuncuları Nevşehir Hacı bektaş Veli Üniversitesinde öğrencilerle bir araya geldi.

banner15
"Ayla" Filminin Nevşehir Galası Yapıldı
15 Kasım 2017 Çarşamba 10:25

banner517
banner134
Türkiye'nin Oskar adayı olan"Ayla" Filminin oyuncular Nevşehir'e Geldi. Türkiye’nin Oscar adayı olan Güney Afrika’da düzenlenen 11. Cape Town Uluslararası Film Festivali’nden ödülle dönen Ayla filminin yönetmen ve oyuncuları Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine  konuk oldu.

Ülkemizde ve tüm dünyada “Ayla” fırtınası sürüyor.  Türkiye’nin Oscar adayı olan Güney Afrika’da düzenlenen 11. Cape Town Uluslararası Film Festivali’nden ödülle dönen Ayla filminin yönetmen ve oyuncuları Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine  konuk oldu.

Yarım yüzyıl önce yaşanan gerçek bir öyküye dayanan, Kore Savaşı'na katılan Astsubay Süleyman Dilbirliği’nın ölümden kurtardığı minik Ayla’nın hayatından kesitler sunan Ayla Filminin; Yönetmeni Can Ulkan, Oyuncuları İsmail Hacıoğlu, Toygan Avanoğlu, İlber Gürtunca, Meral Çetinkaya, Sinem Uslu ve Mehmet Esen öğrencilerimizle bir araya gelerek söyleşi programı gerçekleştirdi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı'nın refakatinde Kapadokya’yı gezen Film Ekibi daha sonra söyleşi programı için Nevşehir HBV üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezine geçti.  Burada salonu hınca hınç dolduran büyük bir kalabalığın coşkusuyla karşılanan Film Ekibi,  program süresince duygulu ve keyifli anlar yaşadı.  

Söyleşi Programının başlangıcında bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mazhar Bağlı; Ayla Filminin yüreğimize dokunduğunu hatta yüreğimizi delip geçtiğini, filmde Milletimizin şefkatini, alicenaplığını ve cesaretini farklı bir pencereden gözler önüne serildiğini vurgulayarak bu güzel yapımda emeği geçen tüm ekibi kutladı.

Programda konuşan Filmin yönetmeni Can Ulkay öğrencilere hitaben; “Müthiş bir okula sahipsiniz İstanbul’da böylesini bulamazsınız haberiniz olsun… Çok güzel bir enerjiniz var. Bunu daha bu salona girmeden bize hissettirdiniz. Biz bu filmde aslında savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu. Bunu da küçük bir kızın hayatının etrafındaki hikâye ile anlattık. Sevgi olmadan yaşamak imkânsız. Nerede ne olursa olsun. Kiminle olursa olsun savaşın ortasında küçük bir kız ve bir astsubay sevgi içinde yaşadılar. Bunun mümkün olduğunu sizlere aktarmaya çalıştık ve başardığımızı görüyoruz. Ayla filmi Türkiye’de doğdu ve şuanda bütün dünyada her gün daha da ilerleyerek duyuluyor” dedi.

Film oyuncularından Mehmet Esen ise; salonu dolduran öğrencilerin büyük çoğunluğunun kız öğrenciler olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek; “Sizleri buraya gönderen anne ve babalarınızın ellerinden öperim” dedi.

Programın büyük keyifle geçen söyleşi kısmında öğrencilerin sordukları soruları yanıtlayan film ekibi  daha sonra tüm öğrenciler ile birlikte hatıra fotoğraf çektirdi.  

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Karipcin tarafından filmin yönetmeni ve oyuncularına plaket ve Kapadokya’yı temsil eden hediyeler takdimiyle üniversitemizdeki programın sona ermesinin ardından,  Forum Kapadokya Sinema Salonunda gerçekleştirilecek film gösterimine geçildi. 


Kore Savaşı sırasında Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin, ölümden kurtardığı ve Ayla adını verdiği minik bir kız çocuğunu kendi kızı gibi sahiplenmesini, savaş sürerken ayrılmak zorunda kalıp yarım yüzyıl sonra bir araya gelmelerini anlatan, yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, Can Ulkay’ın yönettiği Ayla, savaşın en acılı halini evrensel ve zamansız bir sevgi hikayesine dönüştürüyor.
Film, güçlü prodüksiyonu, ulusal ve uluslararası yıldızları buluşturan oyuncu kadrosu, gerçeklere dayanan senaryosu, etkileyici müzikleri ve görsel bir şölen sunan sinematografisiyle dikkat çekiyor.

Ulusal ve uluslararası yıldızlar
Geçmişimizi gururla bugüne taşıyan film; İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Sinem Uslu, Eric Roberts, Cade Carredine, Kim Byoungsoon, Johnny Young, Mehmet Esen, Caner Kurtaran, Burç Kümbetlioğlu, Duygu Yetiş, Ali Barkın, Nilgün Kasapbaşoğlu, Mine Teber, Esra Dermancıoğlu, Toygan Avanoğlu, İlber Gürtunca, gibi birbirinden değerli 32 ulusal ve uluslararası yıldızla Oscarlar’da tüm dünyaya görsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.