banner461

Kapadokya'da çekilen unutulmaz bir film: “Mahpus” filmi 1973

Türkan Şoray ile Hakan Balamir’in başrollerde olduğu, Nejat Saydam’ın yönettiği 1973 yılı yapımı “Mahpus” filmi Nevşehir Kapadokya bölgesinde çekildi.

banner15
13 Kasım 2017 Pazartesi 14:50

banner517
banner134
Kapadokya'da çekilen pek çok unutulmaz Türk yapımı filmlerden bir Yeşilçam klasiği olan “Mahpus” filmi hafızalardaki yerini hala koruyor. 

Türkan Şoray ile Hakan Balamir’in başrollerde olduğu, Nejat Saydam’ın yönettiği 1973 yılı yapımı “Mahpus”, filminin büyükbir kısmı Kapadokya’da çekilmiş. 1973 yılına dair Kapadokyadan çok özel görüntüleri yansıtan ve Hayli acıklı olan filmde, kocasına duyduğu aşk nedeniyle kocasının kan davalısını öldürüp hapse düşen, ancak kocasının vefasızlığıyla yıkılan Ümmühan’ın yaşadıkları anlatılıyor. Filmin sürprizlerinden biri de, 1950-1983 yılları arasında hapishane olarak kullanılmış Meryemana Kilisesi’nin (Nevşehir) görüntüleri. Görüntüler 50. dakikadan sonra başlıyor. 

Yapımı : 1973 - Türkiye Tür : Dram Yönetmen : Nejat Saydam Oyuncular : Türkan Şoray , Renan Fosforoğlu , Suzan Avcı , Hakan Balamir , Necip Tekçe Senaryo : Safa Önal Yapımcı : Murat Köseoğlu

Mahpus filmiyle Türkan Şaroy, 1973 Adana Altın Koza Film Şenliği’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.


Mahpus Film Konusu
Ümmühan ve Selman birbirine aşık olur ve evlenirler, başta evlilikleri çok güzel gider ama zamanla Selman huzursuzlanmaya başlar ve eşine bunun nedenini anlatmaz... Ümmühan bir şekilde bu huzursuzlukların nedeninin kocasının eski kan davalıları olduğunu öğrenir ve kocasını bu sıkıntıdan kurtarmak için davalıları öldürür. Hapse düşen Ümmühan mutludur çünkü kocasını çok sevmektedir ve yaptığından pişman değildir. İlk zamanlar kocası onu ziyaret etmekte, mektuplar yazmaktadır ama zamanla kocasından haber alamamaya başlar. Gün geçtikçe psikolojisi bozulan Ümmühan'ın başka bir cezaevine nakledilirken trenle memleketinden geçmesi hayatının dönüm noktası olmuştur. Çünkü tren istasyonunda kocasını başka bir kadınla görür ve bundan sonra aklını yitirmeye kadar gider durum...

1973 yapımı Mahpus filmi başlangıç kısmı, Türkan Şoray ve şarkıyı söyleyen Seha Okuş, ''Ay Ümmühan'' şarkısı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.