banner461

Yeşilçam'ın en pahalı kovboy filmi Kapadokya’da çekildi

Yeşilçam'ın en pahalı kovboy filmi olarak kabul edilen ve başrollerini İlker İnanoğlu ve Cüneyt Arkın'ın paylaştığı 1973 yılı yapımı 'Küçük Kovboy' filmi de Nevşehir Kapadokya bölgesinde çekildi.

banner15
29 Kasım 2017 Çarşamba 11:56

banner517
banner134
"Yumurcak Küçük Kovboy" Yumurcak serisinde çekilmiş bir western/türk filmidir. Filmde başrolleri İlker İnanoğlu ve Cüneyt Arkın paylaşmaktadır. 1973 yapımı olan filmin yönetmenliğini Guido Zurli yapmıştır. Filmin bir kısmı Kapadokya'da bir kısmı da İtalya'da çekilmiştir. Filmde, eski bir silahşörün bir çocuğu öldürmesi yüzünden kendini içkiye vurması ve bu bunalımdan başka bir çocuğu haydutların elinden kurtarması sayesinde kurtulması anlatılmaktadır.

Erler film prodüksiyonu olarak Guido Zurli tarafından Kapadokya’da çekilen “Küçük Kovboy” isimli western filminin çekimlerine ilişkin haber ve fotoğraflar filmin çekimleri sırasında bizlere ilginç detaylar aktarıyor. Mesela filmin uluslararası büyük bir ses getireleceği düşünülüyormuş. Ayrıca ülkemizde bir kaç film daha çevirecek Guido Zurli‘nin görüşlerini okumak ilginç oldu. – Milliyet gazetesi, 15 Ağustos 1973.

Küçük Kovboy filminin büyük bir bölümü Italya’da Cinecitta studyolarında çekilmiş, bazı sahnelerin çekimi ise Göreme‘ye bırakılmıştı. Göreme’nin doğa dekoru içinde filmin, öteki bölümleri çekiliyordu. Filmde Pascale Petit‘den başka, Alan Steli adlı Italyan ringosu. onun karşısında Türk ringosu Cüneyt Arkın ve hepsinin arasında da, filme adım veren küçük kovboy, Ilker İnanoğlu, başrolleri dörde bölmüş paylaşmışlardı. Türk sinemasının ileri gelen “ikinci adam”larının hemen hepsi ise filmdeki ikinci derecedeki rolleri bölüşmüşlerdi.

Filmin adı “Küçük Kovboy” du amma içindeki sahneler hiç de küçük değildi. Başta Italya olmak üzere birçok dış ülkenin sinemalarına ve Franzız TV‘sine satılan filmde Türk ringosu Cüneyt Arkın, sanatının bütün gücünü yabancı gözler önüne serebilmek Için “Almanya’daki bir Türk işçisi” azmiyle çalıştı. Onun, taklalar atarak, yükseklere sıçrayarak silahını ateşlemesi, filmin Italyan rejisörünün kafasında bazı düşüncelerin oluşmasına yol açtı.

Sabata” filmiyle büyük bir üne ulaşan Italyan rejisör Guido Zurli, Cüneyt Arkın‘ın film boyunca izlediği oyununu, bir de tehlikeli akrobatik hareketlerle süslediğini görünce, kafasında oluşan düşünceyi açıklamakta gecikmedi:”Siz bu Cüneyt Arkın‘ı Türkiye’de en fazla altı ay daha tutabilirsiniz” dedi. “Küçük Kovboy” Avrupa’da gösterilmeye başladıktan sonra Türkiye’de sanmam ki, hiçbir tüm yapımcının gücü Cüneyt Arkın‘ın Italyaya göç etmesini engellemeye yetsin”… Guido Zurli, bir de şaka yaptı: Göreme’yi Italya’ya götüremeyeceğimize göre, biz Italyan filmcileri Göreme’ye geleceğiz…
01-kucukkovboy150873
Küçük Kovboy 15 Ağustos 1973

Küçük Kovboy (1973): Cüneyt Arkın ile ‘Yumurcak’ İlker İnanoğlu’nu bir araya getiren ve Türker İnanoğlu’nun yapımcılığında çekilen ‘Küçük Kovboy’, Yeşilçam’ın en pahalı kovboy filmi kabul edilir. Kısmen Roma’daki ünlü Cinecitta platolarında çekilen filmin oyuncu kadrosunda Pascale Petit, Evelyn Stewart, Alan Steel gibi yabancı ünlü oyuncular da vardır. Kasabayı haydut Demir Bilek ve çetesinin elinden kurtarmak için silahşör Keskin ile Yumurcak el ele veriyor.


1972 - 73 Yılları Ürgüp..
Cüney Arkın / Küçük Kovboy filminde çekim arası Ürgüplülerle..

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.