banner461

Dünden Bugüne NEVŞEHİR

Bu gün Türkiye'nin tam orta noktasında en zengin kültür ve turizm değerlerini üzerinde barındıran şehirlerinden birisi olan Nevşehir, tarihin çok eski devirlerinde yine aynı önemi taşıyordu.

banner15
Dünden Bugüne NEVŞEHİR
05 Ocak 2013 Cumartesi 16:12

banner134
İç Anadolu’nun merkezi olan şehri peribacaları kuşatır. Bir dönem bu topraklar Kapadokya Krallığı’nın başkenti idi.Sonra Türk-İslam döneminde Selçuklular dönemiyle başlayan İpek yolunun içinden geçtiği Osmanlı döneminde Nevşehirli Damat İbrahim Paşasıyla Saraya Sadrazam yetirtirmiş  Nevşehir’in eski adı önce Nissa,sonra Muşkara olup Hristiyanlık dünyası içinde önemli bir merkez olmuştur.

Nevşehir Nasıl İl Oldu..

20 temmuz 1954 tarihinde başbakan adnan menderes'in siyasi rakibi osman bölükbaşı'nın memleketi olan kırşehir'den her seçimde tulum çıkarmasından duyduğu kırgınlık hissinden kaynaklanan bir politik karşı hamle olarak, nevşehir il, kırşehir de nevşehir iline bağlı bir ilçe haline getirilmiş çiçekdağı ilçesi yozgat'a, kaman ankara'ya, hacıbektaş, mucur ve avanos da nevşehir'e bağlanmıştır. kırşehir 1 temmuz 1957'de tekrar il haline getirilmiş, yeni ile yozgat'ın çiçekdağı, ankara'nın kaman ve nevşehir'in mucur ilçeleri bağlanmıştır.   

 

Menderesin 1954 de Ürgüp e gelip,bölgede  incelemeler yapıp  burasını il yapmak istediği söylenir. Daha sonra Nevşehir in il olmasına karar verilmiştir. Bu nedenle Nevşehirlilerde hep gizli Ürgüp rekabeti yaşanır.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mustafa - 10 yıl önce
maalesef bu fotolara bakarken bir nevşehirli olarak insanın gözleri doluyor bir tarihin yok olduğunu görmek kale civarının yıkıldığını zengin nevşehirlilere peşkeş çekildiğini görmek insanı derinden yaralıyor. yazıklar olsun tarihini hiçe sayanlara 3 kuruş menfaat için nevşehiri bitirenlere gidinde beypazarını görün turistik şehir olmuş biraz ders çıkarın kilitli parke ile belediyecilik olmaz efendiler...