banner461

Halk Ozanı Sadık Gül Nevşehirlilerden davet bekliyor

Nevşehir’in Kültür Bakanlığından belgeli tek halk ozanı Ozan Sadık Gül, Nevşehir il genelinde düzenlenen organizasyonlarda davet bekliyor.

banner15
Halk Ozanı Sadık Gül Nevşehirlilerden davet bekliyor
24 Mart 2022 Perşembe 17:47

banner517
banner134

Nevşehir’in Kültür Bakanlığından belgeli tek halk ozanı Sadık Gül bu günlerde oldukça dertli....

300 eseri ve 15 türküsü ile birçok katılım belge, plaket ve uluslar arası madalyaları ile Nevşehir'in yaşayan Kültür Bakanlığı onaylı tek Halk Ozanı Sadık Gül, Nevşehir il genelindeki kültür etkinliklerine davet edilmesi durumunda seve seve katılacağını söyledi.

Nevşehir'de sanata, edebiyata ve maalesef sanatçıya ilgi ve desteğin yeterli olmadığından dert yanan Halk Ozanı Sadık Gül, öncelikle sesine kulak veren FİB Haber'e teşekkür ediyorum. Kültür ve sanat etkinliklerinde Belediyelerimizin düzenleyeceği etkinliklerde sazı ve sözü ile sizlerle buluşmak İstiyorum. Bana 0 542 284 41 68'den ulaşabilirsiniz' dedi.

Türk kültür tarihinin önemli kaynaklarından biri olan Âşık Edebiyatı’nın nesilden nesille aktarılmasında halk ozanlarının büyük bir paya sahip olduğunu dile getiren FİB Haber.Com Genel Koordinatörü İbrahim Uysal'da, tarihin derinliklerinden süzülüp gelen kültür mirasının gönüllere nakşı, bu alana yapılacak yatırımlarla mümkün olacağını söyledi.

Sohbetin ardından Halk Ozanı Sadık Gül, Nevşehir ile ilgili tüm haberleri takip ettiği FİB Haber.Com İnternet Gazetesi’ne yayın hayatında başarılar dilerken, Gazetemiz Genel Koordinatörü İbrahim Uysal ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Halk ozanı Gül'e sanat hayatında başarılar diledi.

Ozan Sadık Gül Kimdir?

Halk ozanımız 01.01.1966 yılında Ordu’nun Korgan ilçesinde doğdu. Orta ve lise tahsilini Korgan Lisesinde yaptı.1981 yılında Nevşehir’in Gülşehir ilçesine yerleşti. Lise yıllarında saz çalmaya başladı. Lise yıllarında şiire olan tutkusu hiç sönmedi. Halk ozanlarına olan merakı içinde hiç sönmedi. Mahsuni şerif, Âşık Yaşar reyhanî gibi ozanları kendine örnek aldı . Düğünlerde çalıp okuduğu kendi eserleri beğeni bulmaya başlayınca 10 adet şiirini ve bir CD kaydını Ankara kültür Bakanlığına gönderdi. 1986 yılında Gülşehir’den evlenip buraya yerleşti. Ankara Kültür Bakanlığından sazı ve sözü ile atışma dalında ve irticalen çalıp söyleme dallarında Halk ozanlığı belgesini aldı. Bir şiir kitabı çıkardı. Kars âşıklar bayramına düzenli olarak her yıl katılmakta olup Nevşehir iline atışma dalında ilk madalya getiren halk ozanıdır. Yazmış olduğu eserleri kendine has üslubu ve çalması ile çok beğeni almıştır. Ozan sadık Gülün kendine ait 300 eseri vardır bunlardan 15 tanesini türkü olarak okumuştur. Yurt dışında ve yurt içinde çok sayıda TV kanalarında canlı yayınlara konuk olmuştur. Gülşehir Belediyesinden emekli olan ozanımız, Birçok etkinliklerde halen Nevşehir kültürünü sazı ve sözü ile yayma çabası için büyük bir mücadele vermektedir.

Yaren Nevşehir  

Tarih kültür sende bak dolu dolu  

Sendedir sanatın gizemli yolu 

Sendedir insanın en eli bolu  

Bazen yarsın bazen yaren Nevşehir  

Seni seçmiş Hacı Bektaşi Veli 

Güzellerin çoktur gözü sürmeli  

Görmeye değmez mi şu Ürgüp eli  

Bazen yarsın bazen yaren Nevşehir 

Kızılırmak olmuş sana kol kanat  

Avanos çanağı çömleği sanat  

Uçhisar bağırında şahlanan bir at  

Bazen yarsın bazen yaren Nevşehir 

Kozaklı’nda vardır kaplıca suyu  

Turizm beşiği şu Derinkuyu  

Zelve’de periler çakar uykuyu 

Bazen yarsın bazen yaren Nevşehir 

Derler ezel ana gibi yar olmaz  

Gülşehir’in vardır gülleri solmaz  

Benzerin çoktur da eşin bulunmaz 

Bazen yarsın bazen yaren Nevşehir  

Derde derman sıra sıra dağların  

Mor sümbüllü senin üzüm bağların  

Ozan Sadık der ki geçmez çağların  

Bazen yarsın bazen yaren Nevşehir

(Halk Ozanı Sadık Gül)


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.