banner461

FİB Haber'in Katıldığı İnternet Medya Çalıştayı Ankara'da Yapıldı

Türk İnternet Medyası RTÜK Çalıştayı Ankara'da başladı. Çalıştaya Nevşehir'den FİB Haber.Com Genel Koordinatörü ve TİMBİR Nevşehir Kurucu Başkanı İbrahim Uysal katılıyor.

banner15
FİB Haber'in Katıldığı İnternet Medya Çalıştayı Ankara'da Yapıldı
28 Eylül 2022 Çarşamba 23:43

banner134

81 ilden katılımcıların yer aldığı Türk İnternet Medyası RTÜK Çalıştayı, Ankara'da gerçekleştirilen akşam yemeği ile start aldı.

Türk İnternet Medya Birliğine (TİMBİR) bağlı, 7 Ülke 81 il kurucusu Ankara’da RTÜK ile bir araya geldi.

Türkiye'den 81 il'den 1'er medya organının temsilen davet edildiği çalıştaya Nevşehir'den sadece FİB Haber.Com katılıyor. 

FİB Haber.Com İmtiyaz sahibi ve TİMBİR Nevşehir Kurucu Başkanı İbrahim Uysal'ın ilimizi temsilen çalıştayda yer alacağı bildirildi.

13 yıldır internet medyası ve bilişim alanında önemli çalışmalara imza atan İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu öncülüğünde, Türkiye’nin 81 il ile 7 ülkeden 900 internet gazetecisinin kurduğu ve FİB Haber.Com’un kurucu üyeler arasında yer aldığı Türk İnternet Medya Birliği ve Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Türk İnternet Medyası Çalıştayı düzenleyor.

Türkiye’nin tüm illerinden ve Almanya, İngiltere, Gürcistan, Avusturya, Azerbaycan, İsviçre ve KKTC’den birer basın mensubu katılırken, Çalıştayda Nevşehir'i FİB Haber.Com İmtiyaz sahibi ve Genel Koordinatörü İbrahim Uysal temsil ediyor.

"Artık internetsiz ev hemen hemen yok"

Etkinlikte konuşan TİMBİR Kurucusu ve IMEF Başkanı Süleyman Basa, "Biz İnternet Medya Bilişim Federasyonu olarak hükümetimizin aldığı kararlarla bugünlere geldik. Artık internetsiz ev hemen hemen yok. Bugün 100 tane kurucuyla 3334 Sayılı Yasa'ya da başvurduk, Cumhurbaşkanımızın onayına sunmak üzere... Sadece üç tane bakanlık görüşü kaldı, onları da tamamladıktan sonra inşallah İnternet Medya Birliği'ni kuracağız. Ankara'da son iki ayda 100 tane gencimizi de  NFT uzmanı yaptık Kültür Bakanlığı sayesinde. Dijitalleşeceğiz." dedi.

"Biz burada lisanslamanın önemine dair konuşacağız"

Etkinlikte konuşan bir diğer isim ise RTÜK Başkanvekilli Orhan Özdemir oldu. Özdemir, "Şu anda internet, radyo, televizyon, isteğe bağlı yayıncılık olarak tanımladığımız kısmi kanunumuzda mevcut. 2019 yılında da bununla ilgili yönetmeliğimiz yayımlandı yönetmeliğin yayımlanması akabinde de yasama süreçlerine başladık. Şu anda internet medyasının televizyon, radyo, internet ve isteğe bağlı süreçlerini yürütüyoruz. Yarınki yapılacak oturumlarımızda internet medyasının tüm süreçlerini ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. IMEF başkanımızın dediği gibi; dezenformasyondan etik ilkelerine lisanslama sürecinde yaşanan sorunlara kadar her alanda değerlendirmelerimiz olacak, değerli konuklarımız olacak. Biz burada lisanslamanın önemine dair RTÜK olarak açıklamalarda bulunacağız. ifadelerini kullandı.

"İnternette yoksanız aslında yoksunuz"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ise "İnternet medyası artık çok önemli dünya öyle bir hal aldı ki artık internette yoksanız aslında yoksunuz. Yurtdışında bunun hesaplamaları da yapılıyor zaten, 'İnternette kapladığın alan kadar varsın' deniyor. Dolayısıyla yaptığınız işin ve mesleğinizin önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Çünkü internette olunması dezenformasyon alanında bir açık alanda yaratıyor. Haberlerin çok hızlı yayılabilme ihtimali var." açıklamalarında bulundu. 

Çalıştayın RTÜK uygulamaları ve internet medyası açısından önemli çıktılarının olması bekleniyor.

FİB Haber.Com İmtiyaz sahibi ve TİMBİR Nevşehir Kurucu Başkanı İbrahim Uysal, İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu Başkanı Süleyman Basa, Başkan Yardımcısı Nizamettin Bilici, ATV ANKARA Temsilcisi Şebnem Bursalı, RTÜK Başkanvekilli Orhan Özdemir ile birlikte...

Bu Gurur Nevşehir’in!!!

Facebook, Twitter ve İnstegram’da 130 bini aşkın takipçisi bulunan Nevşehir’in sesi gözü olarak büyük bir takipçi oranıyla, İç Anadolu’nun en büyük medya organları arasında olma yolunda emin adımlarla ilerleyen www.fibhaber.com internet gazetesi Nevşehir ve Nevşehirli’nin de gururu olmaya da devam ediyor.

RTÜK uygulamaları İnternet Medyası temsilcilerine anlatılacak.
 
RTÜK Başkan Yardımcısı Orhan Özdemir’i moderatör olarak yer alacağı “Türk İnternet Medyası ve RTÜK Uygulamaları “  adlı oturumda 


-    Av. Aydın DEMİR (RTÜK İzin Tahsisler Dairesi Başkanı)
İnternet Yayıncılığında Lisanslama ve Yetkilendirme Süreçleri 
-    Şebnem BURSALI – ATV Ankara Temsilcisi
Medyada Dezenformasyon
-    Orhan SAMAST (İtibar Yönetimi Enstitüsü (İYE) Başkanı) 
-    İnternet Medyası Basın Etiği ve İtibar 
-    Av. Cüneyt ALTIPARMAK
İnternet Medyası Hukuki Sorunlar
İnternet medyası sorunları masaya yatırılacak.

Hacı Bayramıveli Üniversitesi İletişim Fakültesi Prof.Dr. Zakir AVŞAR’ın moderatör olarak yer alacağı “İnternet Medyasında problemler ve çözüm önerileri “ adlı oturumda 
-    Tanju AKINCIOĞLU (haber61)
İnternet Medyasında Teknik Ve İçerik Geliştirme
-    Rıfat SAİT -24. Dönem İzmir Milletvekili (Balkan Günlüğü)
İnternet Medyasının yasal altyapı ihtiyacı
-    İsmail KARAKAŞ (TurkishPress-İngiltere)
     Yurt dışında Türk Medyası
- İsmail KAHRAMAN (gebzegazetesi, devrialemTV)
İnternet Gazeteciliğinde İçerik Üretimi

Medya’da DEZENFORMASYON ana başlıklar arasında 


Günümüzde oldukça tartışılan dezenformasyon kavramıda çalıştayın başlıkları arasında yer almaktadır. Bu konuda RTÜK uzmanları yaptıkları çalışmaları anlatırken, internet medyası mensupları ise haber süreçlerinde yaşadıkları dezenformasyon sorunları ve nasıl mücedele deneyimlerini aktaracaklar. Duayen gazeteci Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) başkanŞebnem Bursalı medyada dezerformasyon başlığı altında önemli bir sunum yapacak. 
TBMM’de yer alan İnternet Yasası bir an önce yasalaşmalıdır. 
Standartları belli devletimizin teşviklerinden her alandaki basın mensuplarının istifade ettiği, özgün içerikler ile kopya yapıştır haberlerinin önüne geçildiği, telif haklarına hakim bir internet medyasının gelişmesi için çalıştayın düzenlendiğini ifade edilirken, çalıştay sonucu raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacak. 


İnternet Medyasından RTÜK’e teşekkür.
Türk internet medyası olarak İMEF koordinesinde,  RTÜK ev sahipliğinde yapılan bu organizasyon için RTÜK Başkanı Ebubekir ŞAHİN ve Başkan Yardımcısı Dr.İbrahim USLU nezdinde tüm RTÜK çalışanlarına, katılım sağlayan Anadolu’dan ve yurt dışından gelen dijital medya temsilcileri ile tüm konuşmacılara teşekkür ederiz. 

TİMBİR İnternet yasası bir an önce yasalaşmalıdır.

İnternet medyasının zamana ayak uydurması ve ülkemizdeki medya sektörünün bu yeni medya alanından en iyi şekilde yararlanması için gerek kamu kurumlarımız ile ve gerekse özel sektörümüz ve STK’larımız ile birlikte hareket etmek çok büyük önem arz etmektedir Bu kapsamda 81 il, 7 ülkede 900 internet gazetecisini bir araya getirerek Türk İnternet Medya Birliği ) TİMBİR kurulmuştur.

Bu çalıştayı da Kamudaki gelişmelerin medya mensuplarına en iyi şekilde anlatılması ve medya mensuplarının görüş ve önerilerinin alınması amacı ile organize ettik. RTÜK Başkanlığı da bu konuda bizlere önemli destekler verdi. İnanıyoruz ki internet yasasının çıkması öncesinde gerçekleşecek bu çalıştay, internet medyasına ve ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır.’

Dünyada; bilişim ve internet medyasındaki gelişmelere bağlı olarak sosyal, siyasal, ekonomik, teknolojik alanda yeniden yapılanma süreci yaşanmaktadır. Bu değişim habercilik altyapısında da önemli değişimler yaşanmasına neden olmaktadır. Günümüzde yazılı basının yerini önemli bir oranda internet medyası almaya başlamıştır. Yapılan gelecek projeksiyonları, internet haberciliğinin etkisinin üstel olarak artacağını göstermektedir. Ülkemizde dünyaya paralel olarak internet haberciliğinin sayı ve etkisi hızla artmaktadır. Ancak ülkemizde internet haberciliği, sosyal ve ekonomik tam anlamıyla yasal ve ekonomik altyapıya ulaşamamıştır. İnternet gazeteciliği tanımı tam olarak yapılamamış, yazılı ve görsel basına sağlanan pek çok hak internet haberciliğine sağlanamamıştır.

Yapılacak olan çalıştayla;  dijital medyanın en önemli ihtiyacı olan belgelendirme, akreditasyon, sertifikasyon ve standardizasyon’unun sağlanmasında en önemli başat kurum olan RTÜK’ün uygulamalarının tanıtımı sağlanacaktır. Ayrıca dezenformasyonla mücadele konusunda karşılıklı görüş alışı yapılacaktır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.