banner461

Bu fotoğraf Türkiye'de bal kabağı'nın merkezi Nevşehir'den...

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Hamzalı köyünde yaşayan Soner Öz, 38,8 kilo ağırlığında bal kabağı yetiştirdi. 

banner15
Bu fotoğraf Türkiye'de bal kabağı'nın merkezi Nevşehir'den...
11 Ekim 2021 Pazartesi 20:02

banner517
banner134

Nevşehir'in önemli tarım ürünlerinden bal kabağı, ekiminden hasadına, taşınmasından usta ellerde pişip sofralara ulaşmasına kadar uzun bir yolculuğun ardından damakları şenlendiriyor.

Kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan hem tatlı yapımında hem de çeşitli yemek yapımında kullanılan lezzetiyle ve büyüklüğüyle ön plana çıkan Nevşehir'in meşhur bal kabağının hasadı başladı.

Türkiye’de ‘Kabak’ denilince akla ilk gelen şehir Nevşehir'de hasadı başlayan çerezlik bal kabağı devasa büyüklüğü ile de fark yaratıyor. Lezzet yolculuğunda tarladan toplanan rekor ağırlığındaki kabakların fotoğrafları yetiştiricileri tarafından FİB Haber Merkezimize gönderiliyor.

Rekor ağırlığındaki dev Nevşehir kabağının lezzeti bambaşka!

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Hamzalı köyünde yaşayan Soner Öz, 38 kilo 800 gram ağırlığında bal kabağı yetiştirdi.

Hamzalı köyünde Soner Öz tarafından yetiştirilen 38,8 kiloluk kabak görenleri hayrete düşürüyor.

FİB Haber Merkezine açıklamada bulunan Soner Öz, Hamzalı köyünde çiftçilik yaptığını ve kabak yetiştirdiklerini, ancak ilk kez bu büyüklükte bir kabağı yetiştirdiklerini söyledi.

Aynı kabaktan 8 adet olduğunu ifade eden Öz, "Nevşehir'de çerezlik kabak çekirdeğinde rekor bende. Bu sene 1000 metre kare (dekar) 155 kg kabak yetiştirdik. Kimyasal gübre vermedim hayvan gübresiyle bu şekilde oldu. Görünce ben de şaşırdım. Nevşehir kabağı gibisi yok" dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.